Kolejna kamienica w rozsypce! Czy miejska spółka planuje remont?

2019-09-11 8:12 Patrycja Nawrocka

Inspektor Nadzoru Budowlanego sprawdza kamienicę, z której w sobotę spadł gzyms. Nikomu nic się nie stało, lecz strat jest wiele. Czy to kolejna wpadka zarządcy budynku, czyli spółki Wrocławskie Mieszkania? Kilka miesięcy temu osunęła się kamienica przy ul. Traugutta, również należąca do gminy.

- Obiecanki cacanki, od lat prosimy się o remont - mówią mieszkańcy kamienicy przy ul. Benedyktyńskiej we Wrocławiu, gdzie w sobotę rano zawalił się gzyms ze ściany frontowej budynku. Na chodnik posypały się cegły i tynk. Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Uszkodzony został jednak samochód stojący przed wejściem.

Aktualnie Inspektor Nadzoru Budowlanego sprawdza kamienicę, jednak zarządca budynku zapewnia, że nie ma zagrożenia życia ani zdrowia lokatorów. Od poniedziałku trwają prace zabezpieczające.

- Został wystawiony protokół bezpiecznego użytkowania. To znaczy, że choć stan techniczny jest niezadowalający, nie ma zagrożenia - mówi Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa Wrocławskich Mieszkań.

Spółka informuje, że wcześniej, wielokrotnie w budynku były prowadzone remonty doraźne, jednak jak widać potrzebny jest już gruntowny remont dachu. Na razie nie wiadomo, kiedy się odbędzie, bo czeka w kolejce na przyszły rok.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu, również należąca do gminy kamienica przy ul. Traugutta osunęła się. Mieszkańcy złożyli zawiadomienie do prokuratury, twierdząc, że spółka, unikając remontów, naraziła ich na niebezpieczeństwo. Trwa śledztwo w tej sprawie.

Dowiedz się więcej: Popękane ściany, zablokowane drzwi i okna! Kamienica na Traugutta uszkodzona przez sąsiednią budowę? [ZDJĘCIA, AUDIO]

Wygląda na to, że kolejne wiekowe kamienice zaczynają dawać się we znaki. Czy mieszkańcom innych kamienic również coś zagraża?

Katarzyna Galewska informuje, że w samym zasobie spółki jest ok. 600 kamienic, do tego 1500 kamienic, w których gmina posiada swoje udziały.

- Ponad 70 proc. zużycia ma niespełna 5 proc. budynków znajdujących się w naszym zasobie - mówi rzeczniczka. 70 proc. zużycia oznacza, że budynek nadaje się do kapitalnego remontu bądź nawet do przesiedlenia mieszkańców. Dla porównania, kamienica przy ul. Benedyktyńskiej ma ok. 50 proc. zużycia.

Sprawdź: Wrocławianie zdecydują, co się zmieni na osiedlach! Do podziału jest 40 mln złotych!

Na przyszły rok spółka ma zagwarantowane 24 miliony zł na remonty. Wiadomo już, że remont kompleksowy przejdą 4 kamienice przy ul. Komuny Paryskiej 94a, Prądzyńskiego 25 i 30 oraz Kościuszki 175. Dodatkowo 8 mniejszych remontów w kolejnych kamienicach.

Czytaj także: Ruszył pierwszy etap budowy linii tramwajowej na Nowy Dwór! [ZDJĘCIA]