Koronawirus na Dolnym Śląsku. Tak Wrocław pomaga w walce z epidemią!

2020-03-25 12:23 mar
Sądeczanie szyją maseczki
Autor: Michał Gaik

Epidemia koronawirusa coraz bardziej się rozprzestrzenia. Służby państwowe robią co mogą, by powstrzymać groźną chorobę. Do walki z koronawirusem włączają się też zwykli ludzie. Mieszkańcy Wrocławia organizują zbiórki i akcje społeczne, pomagają też lekarzom i pracownikom służby zdrowia.

Epidemia koronawirusa to prawdziwy test na postawę obywatelską. Coraz więcej mieszkańców Wrocławia stara się pomóc w walce z niewidzialnym wrogiem. Pojedyncze osoby, firmy i instytucje na miarę swoich możliwości włączają się do walki z epidemią. Poniżej prezentujemy kilka z wielu im podobnych inicjatyw, które świadczą o wielkich sercach Dolnoślązaków.

Widzialna ręka – Wrocław

"Widzialna ręka" to grupa stworzona na Facebooku, stanowiąca centrum wymiany informacji o osobach potrzebujących pomocy w związku z epidemią koronawirusa (objetych kwarantanną lub obawiających się wyjść z domu), ludziach gotowych do niesienia pomocy oraz o lokalnych inicjatywach. Członkowie grupy m.in. robią zakupy seniorom, pomagają w opiece nad dziećmi czy szyją maseczki dla lekarzy.

Więcej informacji o grupie znajdziesz TUTAJ

Widzialna Łapa – Wrocław

"Widzialna łapa - Wrocław" to stworzona na Facebooku grupa, która została stworzona po to, by pomóc objętym kwarantanną osobom, które nie mogą zajmować się swoimi zwierzętami. W opiece nad pupilami pomagają wolontariusze. W grupie przyjmowane są zgłoszenia zarówno od osób, które potrzebują pomocy, jak i od osób gotowych wyprowadzić na spacer czyjegoś psa.

Więcej informacji o grupie znajdziesz TUTAJ

Bezpłatne taksówki dla personelu medycznego

Wrocławska korporacja Link Taxi zainicjowała akcję #WozimyBohaterów. Akcja, mająca być podziękowaniem dla lekarzy i pielęgniarek za walkę z koronawirusem, polega na bezpłatnych przewozach personelu medycznego i innych pracowników szpitali we Wrocławiu. Taksówki pokonują trasę z domu pasażera do szpitala i z powrotem. Dziennie realizowanych jest kilkadziesiąt takich kursów.

Aquapark przekazuje obiady dla potrzebujących

Pracownicy Aquaparku codziennie przygotowują dania obiadowe, które trafiają do ogrzewalni przy ulicy Gajowickiej. W tej sezonowej placówce interwencyjnej każdego dnia schronienie znajduje około 100 osób.

- W tych trudnych dla wszystkich czasach chcemy zrobić coś dobrego dla wrocławian. Nasi pracownicy, którzy na co dzień przygotowują posiłki dla gości Aquaparku zajęli się przygotowywaniem posiłków dla osób potrzebujących - mówi Paweł Rańda, wiceprezes Wrocławskiego Parku Wodnego. 

Wrocław szyje maski dla medyków

Trwa spontaniczna akcja szycia maseczek dla wrocławskich medyków. Mogą wziąć w niej udział zarówno profesjonalne krawcowe, jak i osoby, które po prostu potrafią szyć. Na specjalnie stworzonej grupie na Facebooku znajdziemy dokładny instruktarz, skąd wziąć materiały, jak szyć i gdzie przesyłać uszyte maseczki.

Więcej informacji TUTAJ

Maseczki dla Przylądka Nadziei

Agata i Wojtek z Oleśnicy, prowadzący stronę Rolki Reggae Rajd, zorganizowali akcję szycia maseczek ochronnych dla pacjentów i personelu wrocławskiej kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei, gdzie leczą się dzieci chore na raka.

Bezpłatny transport dla seniorów

Wrocławska fundacja ERMED oferuje bezpłatny transport dla seniorów. Osoby potrzebujące pomocy, starsze, samotne mogą liczyć na transport ambulansami fundacji do wskazanego miejsca, placówki czy ośrodka opiekuńczego na terenie Wrocławia.

Bezpłatne ozonowanie samochodów dla pracowników medycznych

W ramach podziękowania pracownikom szpitali, którzy walczą z epidemią koronawirusa, firma Os-Car Detailing Studio Wrocław oferuje wszystkim pracownikom sektora medycznego darmową dezynfekcją wnętrza prywatnego samochodu.

Studenci Medykom

Inicjatywa studentów medycyny ma na celu wspomóc medyków, którzy będą potrzebowali pomocy w opiece nad dzieckiem w czasie pracy w szpitalu. Wolontariusze oferują opiekę nad dzieckiem, a także pomoc przy odrabianiu lekcji, również zdalnie.

Czytaj więcej TUTAJ

#RespiratoryWrocław

#RespiratoryWrocław to akcja przeprowadzana przez serwis zrzutka.pl za zgodą lekarza kierującego Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, gdzie trafi sprzęt zakupiony za zebrane pieniądze. W wyniku zrzutki zakupione zostaną dwa respiratory oraz maski do wentylacji.

Czytaj więcej TUTAJ

Posłuchaj, jak dbać o dłonie w obliczu koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Super Raport - odcinek 2

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.