Legendarny „Ogórek” zostanie wyremontowany!

2019-11-07 12:53 mar
„Ogórek” zostanie wyremontowany
Autor: Marcin Jędrzejczak / mat. prasowe

Specjaliści z Politechniki Wrocławskiej pomogą wyremontować wrocławski autobus Jelcz 043, ze względu na swój charakterystyczny wygląd zwany „Ogórkiem”. Odnowiony pojazd będzie woził turystów po stolicy Dolnego Śląska.

Popularny kiedyś na polskich drogach Jelcz 043, zwany powszechnie „Ogórkiem”, znajduje się obecnie w Centrum Historii Zajezdnia. Autobus wymaga jednak gruntownego remontu.

W czerwcu w sprawie remontu pojazdu zostało podpisane porozumienie między Centrum Historii Zajezdnia, Politechniką Wrocławską i NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk. W efekcie już w najbliższą sobotę dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, Marek Mutor oficjalnie przekaże autobus rektorowi Politechniki Wrocławskiej, prof. Cezaremu Madryasowi. Jelcz 043 trafi do warsztatów Politechniki Wrocławskiej, gdzie specjaliści sprawdzą jego stan techniczny.

Będzie to pierwszy etap przywracania świetności popularnemu „Ogórkowi”. Gdy autobus odzyska już pełną sprawność i dawny wygląd, powróci do Zajezdni i będzie woził turystów po ulicach Wrocławia.

„Ogórek” na stał wpisał się w polskiej historii. Pojazdem tego samego typu 26 sierpnia 1980 r. Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z Zajezdni nr 7 przy ul. Grabiszyńskiej, rozpoczynając strajk we Wrocławiu.