Miasto wyśle "tajemniczego klienta" po alkohol! Sprawdzi, gdzie sprzedają go nieletnim

2019-08-13 8:52 Justyna Bortnik
Badania nad sprzedażą alkoholu
Autor: Justyna Bortnik Miasto sprawdzi, czy nieletni mogą kupić alkohol

Urząd miasta przeprowadzi badania, które mają pokazać skalę problemu kupowania alkoholu w sklepach i barach przez nieletnich. Chce również wyedukować sprzedawców w tym temacie.

Czy wrocławskie sklepy i lokale sprzedają alkohol nieletnim? Urząd miasta chce to sprawdzić. Wykorzysta w tym celu młodocianych "tajemniczych klientów". Robienie zakupów przez podstawioną osobę ma pomóc zebrać dane oraz pozwoli podjąć dalsze działania.

Polecany artykuł: 21-latek rozpowszechniał filmy pornograficzne z udziałem dzieci

W tych punktach, w których pracownik sprzeda tajemniczemu klientowi alkohol bez potwierdzenia wieku dowodem osobistym, prowadzone będą szkolenia. – Będą prowadzone w taki sposób, żeby uświadomić im zarówno odpowiedzialność społeczną, jak i też wskazać zdrowotne skutki - mówi Jadwiga Ardelli-Książek z urzędu miasta.

To nie jedyna konsekwencja, jaka może spotkać właścicieli sklepów i punktów gastronomicznych. – Jeżeli ktoś w sposób nieodpowiedzialny nie respektuje prawa, to jest duży problem i zostanie to zgłoszone do straży miejskiej czy policji, czego konsekwencją może być mandat. Jest też możliwość cofnięcia koncesji - podkreśla urzędniczka.

Kontrole mają być prowadzone na przełomie września i października. W roli "tajemniczych klientów" wystąpią młodzi aktorzy, którzy wcześniej przejdą w tym celu specjalne szkolenie.

Czytaj także: Przylądek Nadziei w walce z agresywnym rakiem! Immunoterapia pomoże dzieciom z neuroblastomą