Poszedł z koleżankami do kina, zginął od ciosu nożem. Zabójca nastolatka oskarżony

2020-01-14 9:15 mar
Dłuższy areszt dla nożownika
Autor: iKLICK/cc0/pixabay

Dożywotnie więzienie grozi 20-letniemu Karolowi F., który w maju zabił w Lubinie 15-letniego chłopca. Napastnik ugodził nastolatka nożem w klatkę piersiową, po czym jak gdyby nigdy nic poszedł dalej bawić się ze znajomymi. Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa nastolatka trafił do Sądu Okręgowego w Legnicy.

Prokuratura Rejonowa w Lubinie zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia w sprawie zabójstwa 15-letniego Jakuba z Lubina.

Do zbrodni doszło 10 maja 2019 r. Z ustaleń śledczych wynika, że w piątkowy wieczór 15-letni Jakub wybrał się na maraton filmowy do kina w Lubinie. W przerwie między filmami chłopiec wraz z dwiema koleżankami poszli na Wzgórze Zamkowe. W tym samym czasie przyszło tam też trzech mężczyzn w wieku 20, 21 i 23 lat. Karol F., Sebastian H. i Dawid M. pili wcześniej alkohol i palili marihuanę.

W pewnym momencie pomiędzy grupami doszło do ostrzejszej wymiany zdań. W jej efekcie Sebastian H. zabrał okulary koleżance 15-latka i wyrzucił je poza mur Wzgórza Zamkowego. Jakub, chcąc pomóc swojej znajomej, zeskoczył z muru i poszedł poszukać jej okularów. W ślad za nim podążył Karol F. Podszedł do nastolatka, ugodził go nożem w klatkę piersiową, po czym wrócił do swoich znajomych. Wszyscy trzej odeszli następnie w stronę pobliskiej galerii.

- Po drodze Karol F. powiedział Sebastianowi H. i Dawidowi M., że ugodził pokrzywdzonego nożem. Pomimo posiadania tej informacji, oskarżeni Sebastian H. i Dawid M. nie zrobili niczego, by udzielić chłopcu pomocy - mówi Lidia Tkaczyszyn z Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Zaniepokojone koleżanki 15-latka poszły go szukać. Znalazły go w kałuży krwi i natychmiast wezwały pomoc. Niestety, chłopca nie udało się uratować.

20-letni Karol F. został oskarżony o zabójstwo nastolatka, za co grozi mu nawet dożywotnie pozbawienie wolności. Podczas przesłuchania mężczyzna przyznał się, że ugodził 15-latka nożem, ale zaprzeczył, by chciał go zabić.

Sebastian H. i Dawida M. zostali oskarżeni o nieudzielenie pomocy 15-latkowi, mimo iż wiedzieli, że został ugodzony nożem oraz o niezawiadomienie policji o dokonanym zabójstwie. Ponadto Dawid M. odpowie też za posiadanie w telefonie treści pornograficznych z udziałem małoletnich. Obaj podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów.

- Za każdy z zarzucanych Sebastianowi H. i Dawidowi M. dwóch czynów grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Za trzecie zarzucane Dawidowi M. przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 - informuje Lidia Tkaczyszyn.

Karol F. jest obecnie tymczasowo aresztowany.