Wysokie ciśnienie zniszczy nam dzień. Rekord z 1997 roku zagrożony!

2020-01-18 17:09 AT
Synoptycy nie mają wątpliwości! Rekord z 1997 roku zagrożony!
Autor: Aga Maszota/cc0/pixabay W najbliższych dniach ciśnienie będzie bardzo wysokie

Wkrótce Polska znajdzie się pod wpływem wyżu atmosferycznego. W całym kraju będzie rosło ciśnienie, a apogeum tego zjawiska jest przewidywane na poniedziałek. Wówczas na Dolnym Śląsku może zostać pobity rekord z 1997 roku, należący obecnie do Suwalszczyzny. Osoby cierpiące na nadciśnienie mogą mocno odczuć pogodowe anomalia.

Według synoptyków IMGW kolejne dni przyniosą radykalny i bardzo szybki wzrost ciśnienia powietrza. Może on sięgnąć nawet 16 hPa w ciągu jednej doby! Najwyższe wartości mają być notowane w poniedziałek na południowym-zachodzie kraju. Dotychczasowy rekord Polski dzierży Suwalszczyzna, gdzie w 1997 roku zmierzono 1054 hPa. Do tego wyniku zbliży się prawdopodobnie Dolny Śląsk, a być może nawet go przekroczy. 

Tak wysokie ciśnienie może niekorzystnie wpływać na samopoczucie ludzi. Jak ostrzega IMGW: szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, szczególnie na zachodzie Polski. W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia.