Użytkownicy serwisu aukcyjnego stracili 16 mln zł! Kilkadziesiąt tysięcy oszukanych!

2020-02-14 9:52 mar

Dolnośląscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwa internetowe na dużą skalę. Według śledczych, sprawcy oszukali kilkadziesiąt tysięcy osób, wyłudzając od nich ponad 16 mln zł. Obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

11 lutego policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami z wrocławskiej Komendy Miejskiej Policji zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwa na dużą skalę.

- Śledztwo prowadzone jest w związku z doprowadzeniem kilkudziesięciu tysięcy osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, dokonanego w związku z działalnością jednego z internetowych serwisów aukcyjnych oraz prania brudnych pieniędzy pochodzących z przestępstwa - mówi podinsp. Krzysztof Zaporowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Z ustaleń prowadzonego od kilku miesięcy śledztwa wynika, że sprawcy oszukali kilkadziesiąt tysięcy osób na łączną kwotę ponad 16 mln zł. Uzyskane z przestępstwa pieniądze usiłowali następnie wprowadzić do legalnego obrotu.

Podczas przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych i wynajętych przez nich skrytek depozytowych policjanci znaleźli m.in. ponad 2 mln Euro oraz ponad 3,5 mln złotych w gotówce, a także sztaby złota. Łączna wartość zabezpieczonego mienia to ponad 12 mln zł i blisko kilogram złota.

- Zebrany przez śledczych materiał dowodowy dał podstawę do przedstawienia zarzutów popełnienia przestępstwa zatrzymanym, tj. doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu osób pokrzywdzonych na łączną kwotę ponad 16 mln złotych oraz prania brudnych pieniędzy, pochodzących z popełnionego przestępstwa - informuje podinsp. Krzysztof Zaporowski.

Obaj zatrzymani mężczyźni zostali aresztowani tymczasowo na 3 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.