Wrocław miastem największych proekologicznych przemian w Polsce? [AUDIO]

2019-10-23 8:16 Krzysiek Staszkiewicz
We Wrocławiu świętowali 25-lecie fundacji Nasza Ziemia
Autor: Krzysiek Staszkiewicz We Wrocławiu świętowali 25-lecie fundacji Nasza Ziemia

22 lata temu Fundacja Nasza Ziemia zorganizowała na Wyspie Słodowej finał Sprzątania Świata w Polsce. Akcja wraca do Wrocławia co roku, angażując w porządkowanie miasta setki wolontariuszy. We wtorek fundacja świętowała we Wrocławiu 25-lecie swojej działalności.

Działalność zapoczątkowana przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz świętuje w tym roku 25-lecie. Stolica Dolnego Śląska była ostatnim przystankiem jesiennej Eko Eskapady, organizowanej przez fundację. Wcześniej przedstawiciele Naszej Ziemi gościli m.in. w Łodzi, Warszawie i Helu. To jednak Wrocław został uznany przez aktywistów za miasto największych proekologicznych przemian w Polsce.

- Nie bez powodu jubileuszowy finał Eko Eskapady odbywa się we Wrocławiu. W 1997 roku to właśnie tutaj świętowaliśmy trzeci finał Akcji Sprzątania Świata. Widzimy na przykładzie Wrocławia, jak dużo udało się zdziałać, jak zmieniło się miasto, jak wzrosła świadomość jego mieszkańców. I mam nadzieję, że finał to zarazem zapowiedź kolejnych ekologicznych działań - mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka fundacji i inicjatorka akcji.

- Traktuję wyróżnienie fundacji jako wyzwanie. Przed nami mnóstwo pracy. Podstawowym zadaniem jest dalsza likwidacja "kopciuchów". Mam nadzieję, że do 2024 roku tę walkę o jakość wrocławskiego powietrza uda się wygrać. Zależy nam również, by inspirować mieszkańców do proekologicznych działań - dodaje Adam Zawada, wiceprezydent Wrocławia.

Fundacja Nasza Ziemia zorganizuje w listopadzie we Wrocławiu jubileuszową wystawę w centrum miasta. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć wszystkie 26 plakatów, zaprojektowanych z okazji akcji Sprzątania Świata m.in. przez ambasadora fundacji, Andrzeja Pągowskiego. Dokładny termin poznamy już niebawem.

Więcej o 25leciu fundacji w materiale reportera Radia ESKA, Krzyśka Staszkiewicza: