WYBORY 2019. Gdzie głosować? Jak znaleźć swój lokal wyborczy?

2019-10-11 12:59 mar
Wybory 2019. Kiedy się odbędą, jak głosować w wyborach do Sejmu i Senatu?
Autor: ESKA INFO

Wybory do Sejmu i Senatu 2019 odbędą się już w najbliższą niedzielę, 13 października. Nie wiecie jeszcze, gdzie zagłosować lub chcecie się upewnić, który lokal wyborczy jest przypisany do waszego adresu? Podpowiadamy, jak znaleźć adres komisji, w której będziecie mogli zagłosować w wyborach parlamentarnych 2019.

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się już za kilka dni – najwyższa pora upewnić się, w którym okręgu i lokalu wyborczym będziemy mogli oddać swój głos. Jeśli chcemy odnaleźć adres obwodowej komisji wyborczej, możemy skorzystać ze specjalnych wyszukiwarek przygotowanych na wybory do Sejmu i Senatu 2019.

WYBORY PARLAMENTARNE 2019 – WYSZUKIWARKA LOKALI WYBORCZYCH PKW

Jedną z wyszukiwarek obwodowych komisji wyborczych przygotowała Państwowa Komisja Wyborcza. Wyszukiwarkę znajdziemy TUTAJ. Aby znaleźć lokal wyborczy, w którym będziemy mogli oddać swój głos, wystarczy wpisać w oknie wyszukiwarki nazwę miejscowości i ulicę. W tabeli wyświetlone zostaną numery obwodowych komisji wyborczych i dokładne adresy ich siedziby.

Uwaga, niektóre ulice, zwłaszcza te dłuższe, mogą podlegać pod różne komisje – należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na numer ulicy.

WYBORY DO SEJMU I SENATU 2019 – WYSZUKIWARKA LOKALI WYBORCZYCH WE WROCŁAWIU

Mieszkańcy Wrocławia mogą skorzystać z wyszukiwarki komisji wyborczych przygotowanej przez Urząd Miasta. Znajdziemy ją TUTAJ. Wyszukiwarka połączona jest z mapą, która natychmiast wskaże nam położenie naszego lokalu wyborczego. Na mapie zaznaczone są wszystkie komisje wyborcze – po kliknięciu na symbol, wyświetlone zostaną m.in. ich dokładne adresy i granice obwodu głosowania.

Właściwą komisję wyborczą można znaleźć przez udostępnioną na mapie wyszukiwarkę. Wystarczy wpisać w oknie wyszukiwarki nazwę ulicy i kliknąć przycisk „lupa” lub wcisnąć klawisz „enter”. System natychmiast zlokalizuje właściwy lokal wyborczy.

Mapa jest dostosowana do urządzeń mobilnych.

WYBORY 2019 – GŁOSOWANIE POZA MIEJSCEM ZAMIESZKANIA

W wyborach do Sejmu i Senatu 2019 możecie zagłosować też poza miejscem zamieszkania. Na załatwienie formalności, jeśli tego jeszcze nie zrobiliście, macie czas tylko do piątku, 11 października.

Jeśli w ostatniej chwili zdecydowaliście, że chcecie zagłosować poza miejscem, w którym jesteście zameldowani, możecie wystąpić o zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki niemu będziecie mogli zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą i na polskim statku morskim. Zaświadczenie wydaje urząd gminy, właściwy dla waszego miejsca zameldowania.

Wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania należy złożyć pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej do piątku, 11 października. We Wrocławiu wniosek można złożyć w Wydziale Obywatelskim (Dział Ewidencji Ludności – Rejestr Wyborców) przy ul. G. Zapolskiej 4 (pokoje 221, 222 i 223) w godzinach 7.45 - 15.45. Wniosek odbiera się osobiście lub przez upoważnioną osobę.

W dniu wyborów parlamentarnych 2019 z zaświadczeniem można zgłosić się do dowolnego lokalu wyborczego. Należy tylko pamiętać, że w przypadku zgubienia zaświadczenia, nie będziemy mogli nigdzie zagłosować, nawet w miejscu zameldowania.