Movember

i

Autor: BCO

Panowie, nie czaić się, tylko badać. Ruszyła listopadowa akcja Movember

2019-11-04 23:17

Akcja Movember, czyli miesiąc profilaktyki zdrowotnej mężczyzn. Ma zwrócić uwagę na problem raka prostaty i jądra u mężczyzn, ale przede wszystkim zachęcić do samobadania. Wszystko po to, aby zwiększyć wykrywalność nowotworów. Im wcześniej, tym większa szansa na wyleczenie.

Do akcji organizowanej przez Stowarzyszenie do Walki z Rakiem włączyło się dziewięciu lekarzy z Białostockiego Centrum Onkologii. Medycy pojawili się w The Gentlemans Barber Shop, aby zgolić brodę i zostawić jedynie wąsy.  Ma to zaintrygować pacjentów, zwrócić ich uwagę na problem jakim jest nowotwór jądra i prostaty.

Wcześnie wykryty nowotwór daje szansę na wyleczenie. Dlatego nie warto się wstydzić i badać się samemu lub u lekarza.  Najważniejsze, żeby mieć świadomość, której często brakuje, mówi dr Tomasz Filipowski z Białostockiego Centrum Onkologii.

-Akcja jest warta tego, żeby zgolić brodę i coś zademonstrować. Chodzi o to, by pokazać, że na raka chorują nie tylko kobiety, ale również mężczyźni - mówił Paweł Kosierkiewicz jeden z lekarzy, który wziął udział w kampanii. 

Posłuchaj: dr Tomasz Filipowski z Białostockiego Centrum Onkologii

Jak podkreślali podczas akcji lekarze - warto się badać w każdym wieku. Najlepiej codziennie np. pod prysznicem. Wszelkie bóle w kroczu, czy bolące zgrubienia na jądrach powinny być sygnałem, że warto wybrać się do lekarza.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE