Dbaj o zęby, aby uniknąć groźnych chorób

2019-11-17 22:37
Dbaj o zęby, aby uniknąć groźnych chorób
Autor: Shutterstock

Próchnica i choroby przyzębia to bardzo niepokojące zjawiska. W obu przypadkach jednym z najważniejszych czynników je wywołujących są niebezpieczne bakterie, głównie beztlenowe, mogące wywoływać schorzenia nie tylko miejscowo, ale również w odległych od miejsca infekcji narządach.

Dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska z PZU Zdrowie
Dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska z PZU Zdrowie

– Od ponad 30 lat obserwuję uleczonych przez siebie pacjentów znaczną poprawę stanu uzębienia. Może dzieje się to za sprawą dużego wyboru środków do pielęgnacji jamy ustnej i ich powszechnej dostępności oraz ciągle zwiększającej się świadomości pacjentów – mówi dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska z PZU Zdrowie. Jednak statystyki obejmujące całą populację rozczarowują. Nadal ponad 90 proc. pacjentów jest dotkniętych próchnicą. Nie zauważa się też istotnego spadku liczby zmagających się z próchnicą dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zaniedbania w kształtowaniu u dziecka zachowań prozdrowotnych może spowodować, że w przyszłości dzieci te dołączą do grupy dorosłych dotkniętych w znacznym stopniu próchnicą i jej przykrymi konsekwencjami.

Przeprowadzane badania statystyczne dodatkowo zwracają uwagę na powszechność występowania chorób przyzębia, tzn. dotykających: dziąseł, więzadeł i kości otaczającej korzeń zęba. Choroby te mogą w konsekwencji doprowadzić do utraty zęba. Okazuje się, że jedynie u1 proc. pacjentów między 35–44 rokiem życia nie stwierdzono schorzeń przyzębia.

Super Zdrowie i Uroda
Autor: Materiały Promocyjne