Estetyka i higiena jamy ustnej

2019-10-07 0:00 Materiał Partnerski
Estetyka i higiena jamy ustnej
Autor: Shutterstock

Współczesna stomatologia otwiera przed nami wiele możliwości. Oprócz zdrowych zębów, możemy też cieszyć się estetycznym wyglądem. Możemy skorzystać zarówno z zabiegów oczyszczających i wybielających, jak również wyprostować zęby, założyć licówki czy uzupełnić braki w uzębieniu.

Codzienne picie kawy i palenie tytoniu pozostawia ślad na naszych zębach w postaci osadu. Z czasem przy krawędziach dziąseł pojawia się kamień nazębny. Jeśli w porę nie zareagujemy może rozwinąć się parodontoza – choroba przyzębia. A przecież estetyczny i zdrowy uśmiech to nasza wizytówka.

Zabiegi higienizacji

Czasem szczotkowanie zębów nie wystarcza. Gołym okiem jesteśmy w stanie zobaczyć ciemny nalot na zębach i kamień. W takim przypadku należy udać się do stomatologa, który zaoferuje nam zabiegi higienizacyjne:

1. Skaling (usuwanie kamienia nazębnego – twardych złogów powstałych wskutek mineralizacji i utwardzania płytki utworzonej przez bakterie na zębach. Zabieg jest na ogół bezbolesny. W celu usunięcia kamienia z koron stosuje się urządzenia ultradźwiękowe, skalery).

2. Piaskowanie (usuwanie osadów i przebarwień za pomocą piaskarki, urządzenia, za pomocą którego na zęby kierowana jest mieszanina wody i piasku stomatologicznego pod ciśnieniem).

3. Polerowanie (zabieg służy wygładzeniu powierzchni zębów po skalingu i piaskowaniu za pomocą specjalnej pasty. Polerowanie zabezpiecza zęby przed szybkim odkładaniem się kamienia i osadu).

4. Fluoryzacja (na oczyszczone zęby nakłada się preparat z wysoką zawartością fluoru, który zabezpiecza szkliwo przed próchnicą i niweluje nadwrażliwość).

Aparat ortodontyczny

Założenie aparatu ortodontycznego na stałe wiąże się z dolegliwościami bólowymi i podrażnieniami wewnątrz jamy ustnej. Metalowe łuki w tradycyjnym aparacie często powodują rany i powstawanie aft. Alternatywą jest zakładany od strony języka aparat lingwalny – praktycznie niewidoczny, ale też droższy. Do obecności ligatur, zamków i łuków trzeba się przyzwyczaić, zanim to jednak nastąpi organizm reaguje na ciało obce. Drobne zranienia potrafią być dotkliwie odczuwalne. W przypadku jamy ustnej też zaleca się odkażanie.

Dezynfekcja protezy i nie tylko

Najnowsze