Groźne powikłania cukrzycy

2019-10-07 0:00 Materiał Partnerski
Groźne powikłania cukrzycy
Autor: Shutterstock

Cukrzyca to bardzo poważna choroba. Podwyższony poziom cukru w organizmie chorego wynika z zaburzeń produkcji insuliny przez trzustkę lub niewłaściwej reakcji na insulinę – insulinoodporność. Powikłania cukrzycy mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia chorych.

Brak odpowiedniego leczenia i kontrolowania cukrzycy może prowadzić do powikłań przewlekłych i ostrych. Wśród tych drugich wymienia się kwasicę, hiperglikemię i ciężką hipoglikemię, które zagrażają życiu chorych. Przewlekłe powikłania cukrzycy to zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, utrata wzroku i martwica kończyn dolnych, związana z tzw. stopą cukrzycową.

Czym jest stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa zwykle rozwija się w wyniku nadmiernego obciążenia stopy, zaburzeń ukrwienia oraz uszkodzenia nerwów. Chorzy tracą czucie w stopie, co jest niejednokrotnie powodem zbyt późnego zgłaszania się do gabinetu lekarskiego. Stopa ulega deformacji, palce przybierają młoteczkowaty kształt, a niedokrwienie stóp utrudnia gojenie się ran. Powstają odciski i owrzodzenia, którym z czasem towarzyszą stan zapalny skóry, tkanki podskórnej, a w kolejnym etapie również kości! Rozwój martwicy bez odpowiedniego leczenia może doprowadzić do skrajnego przypadku, jakim jest konieczność amputowania stopy. Powstałe przy stopie cukrzycowej rany należy odkażać, a przede wszystkim wdrożyć odpowiednie leczenie.

Grzybica międzypalcowa

Chorzy na cukrzycę są szczególnie narażeni na rozwój grzybicy międzypalcowej. Rozwojowi tego schorzenia skóry sprzyja nadmierna potliwość. Grzybica międzypalcowa manifestuje się najczęściej w III i IV przestrzeni między palcami stóp. Wysoka temperatura i wilgotność to idealne warunki do rozwoju dermatofitów (grzybów, które rozkładają keratynę – białko zawarte w skórze, włosach i paznokciach). Grzybicy towarzyszą nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie i pieczenie. Naskórek pęka i łuszczy się, a zmiany skórne przybierają szarobiałe zabarwienie.

Zapobiegaj zamiast leczyć

Aby zapobiec rozwojowi stopy cukrzycowej, obok kontrolowania poziomu glukozy we krwi, uwagę należy zwrócić też na cholesterol i ciśnienie tętnicze. Zapobieganie stopie cukrzycowej polega na unikaniu noszenia nieodpowiedniego obuwia (ciasnego, przegrzewającego stopy, z nieoddychających materiałów), dbaniu o higienę stóp, leczeniu modzeli, odcisków i wrastających paznokci. Każda, nawet drobna rana, to ryzyko zakażenia, dlatego też nie należy chodzić boso czy uczęszczać na basen.

 

 

Najnowsze