Lekarz, krew, badania

i

Autor: Shutterstock

Masz hiperurykemię? Koronawirus jest dla ciebie niebezpieczny!

2020-03-30 11:00

Hiperurykemia to podwyższony stan kwasu moczowego we krwi. Pacjenci z takimi wynikami mają gorsze rokowanie i niekorzystny przebieg m.in. w chorobach sercowo-naczyniowych (zawał, udar), ale także gorzej radzą sobie przy infekcjach, zakażeniu koronawirusem czy wirusem grypy!

Liczne badania naukowców wskazują jasno na powiązanie hiperurykemii z chorobami sercowo-naczyniowymi. Co więcej, wraz ze wzrostem poziomu kwasu moczowego we krwi rosną wskaźniki stanu zapalnego w organizmie i spada funkcja śródbłonka naczyń wieńcowych.

Hiperurykemię ma nawet 7 mln Polaków!

Statystyki mówią tu same za siebie - wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi o każdy 1 mg/dl powoduje wzrost ryzyka śmiertelności całkowitej aż o 39 proc. Problem dotyczy dużej grupy osób. Szacuje się, że w Polsce hiperurykemię ma około 5-7 mln pacjentów. Mimo to, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że podwyższone stężenie kwasu moczowego może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, może być czynnikiem ryzyka w innych chorobach i może dotyczyć każdego – nawet osób młodych.
Podwyższone stężenie kwasu moczowego jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych tuż obok wieku i płci oraz palenia papierosów czy podwyższonego cholesterolu. O ile nie mamy wpływu na płeć czy wiek, to pozostałe czynniki są zależą już od naszego stylu życia i możemy je zmieniać.

6 sposóbów na zmniejszenie ryzyka

1. Badaj się!

Tylko tak będziesz mieć pewność, że wskaźniki są podwyższone i powinieneś rozpocząć leczenie.

2. Stosuj dietę leczniczą

Powinieneś stosować tzw. dietę niskopurynową. To dieta lecznicza stosowana u pacjentów cierpiących na dnę moczanową czy kamicę nerkową. Spożywa się w niej produkty o niskiej i średniej zawartości kwasu moczowego. Twoja dieta powinna być także niskofruktozowa, czyli nie możesz spożywać produktów zawierających fruktozę (cukier owocowy) lub syrop glukozowo-fruktozowy. Zawiera go mnóstwo słodkich napojów!

3. Bądź pod stałą opieką lekarza

I stosuj się do jego zaleceń, m.in. przestrzegaj dawek leków, nigdy nie przerywaj terapii samodzielnie.

4. Dbaj o swoją odporność

Pilnuj m.in. zbilansowanej diety, pamiętaj o aktywności na świeżym powietrzu.

5. Unikaj sytuacji ryzykownych

W okresie wzmożonych infekcji, czy jak teraz w czasie walki z pandemią koronawirusa, unikaj dużych skupisk ludzkich (m.in. w sklepach, komunikacji publicznej, czy ośrodkach kultury) Organizm, w którym jest wysokie stężenie kwasu moczowego jest po prostu bardziej podatny na wszelkie infekcje i trudniej jest mu sobie z nimi poradzić!

6. Dbaj o higienę

Często myj ręce i powierzchnie, przy których pracujesz.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły