PFRON bez barier, zdalnie i bezpiecznie

2020-03-25 16:05
aa-PhoW-psG6-LHZw
Autor: Shutterstock

Rusza specjalny program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla osób z niepełnosprawnościami, które dotknięte są skutkami pandemii. PFRON przypomina, że wszystkie sprawy można załatwić z domu, przez internet, a pytania zadać pod czynnymi cały dzień numerami infolinii.

PFRON oferuje pracodawcom proste, wygodne i bezpieczne rozwiązania przy składaniu deklaracji czy sprawozdań. Również osoby niepełnosprawne oraz jednostki działające na ich rzecz mogą przez internet wnioskować o dofinansowania ze środków PFRON.

Złóż wniosek z domu

Wniosek można złożyć z domu, przez elektroniczny System Obsługi Wsparcia (sow.pfron.org.pl). Wystarczy konto internetowe w SOW oraz Profil Zaufany. Osoby z niepełnosprawnościami mogą starać się o dofinansowania ze środków PFRON m.in. do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych. Przyjmowane są również wnioski realizowane w ramach programu „Aktywny samorząd”, z którego dofinansowanie obejmuje edukację osób niepełnosprawnych, ale także zakup specjalistycznego oprzyrządowania, skutera lub wózka o napędzie elektrycznym.

Pracodawcy online

Pracodawcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami oraz niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą skorzystać z Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji. Dodatkowo PFRON zachęca do rozliczania wpłat obowiązkowych za pośrednictwem systemu ePFRON2.

Samoobsługowe punkty składania deklaracji

W każdym oddziale PFRON działają teraz samoobsługowe punkty składania dokumentów. Ze względów bezpieczeństwa zawieszono pracę oddziałowych punktów obsługi klienta. W tym trudnym czasie, dla zwiększenia bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych, prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz zaapelował także o wstrzymanie zajęć w warsztatach terapii zajęciowej. Zapewnia też o wsparciu dla organizacji pozarządowych i samorządów

Fundusz dla osób niepełnosprawnych

Właśnie powstał nowy program PFRON, który zapewni ciągłość rehabilitacji w czasie epidemii. Środki na ten cel trafią do samorządów powiatowych, które wspierają osoby niepełnosprawne w tym czasie, ale i bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami. – Placówki rehabilitacji zawodowej i społecznej są aktualnie zamknięte ze względów bezpieczeństwa, ale PFRON dofinansuje koszty domowej opieki dla osób niepełnosprawnych – mówi Krzysztof Michałkiewicz. – Obserwujemy, co przynosi każdy dzień, i wdrażamy skuteczne rozwiązania, które najlepiej pomogą osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Korzystaj z infolinii i bądź na bieżąco

PFRON zachęca do korzystania ze specjalnej infolinii dla osób indywidualnych, która dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–20.00 pod numerem 517373975. Niezależnie, w godzinach 9.00–15.00, infolinia PFRON dostępna jest także pod numerem 225818410. Konsultanci czekają na pytania związane z obsługą dofinansowań i refundacji, wpłatami obowiązkowymi oraz wsparciem osób niepełnosprawnych.

 

PFRON bez barier, zdalnie i bezpiecznie
Autor: Materiały Prasowe Link: https://www.pfron.org.pl/
Najnowsze
Najnowsze artykuły