Skaleczenia, otarcia i odleżyny – co robić

i

Autor: Shutterstock

Skaleczenia, otarcia i odleżyny – co robić

2019-10-07 0:10

W domu, w pracy czy podczas podróży – skaleczyć można się wszędzie. Wskutek otarcia zabawa może przemienić się w osobistą tragedię dziecka. Rozkojarzony dorosły z koeli zaczyna odczuwać ból dopiero wówczas, gdy zauważy krople krwi na swoim ciele. Jak postępować w przypadku pojawienia się drobnych ran?

Skaleczenie, otarcie czy rany odleżynowe mają wspólny mianownik – należy je oczyścić, zdezynfekować i zatamować krwawienie, jeśli wystąpiło. Jeśli zranienie dotyczy dziecka, należy zachować spokój i udzielić pierwszej pomocy.

Otarcia

Otarcia bardzo często pojawiają się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Wskutek kontaktu skóry z nierównomierną powierzchnią np. asfaltem, czemu zazwyczaj towarzyszy większa prędkość. Z reguły powstałe rany są niegroźne i uszkodzone zostają jedynie powierzchniowe naczynia krwionośne. Małe  krwawienie można szybko zatamować. Przy otarciach należy szybko przemyć ranę wodą i zdezynfekować.

Rany odleżynowe

Długotrwały nacisk na określoną partię ciała powoduje powstawanie odleżyn. Odleżyny powstają stopniowo, zaczynają się niewinnie. Uciskana część ciała najpierw jest zaczerwieniona, czemu towarzyszy delikatny ból. Następnie może pojawić się obrzęk, zasinienie skóry i łuszczenie, kolejny etap to owrzodzenie. Nieprawidłowe ukrwienie tkanki i skóry zwykle objawia się u osób, które godzinami przebywają w jednej pozycji, np. u osób w śpiączce lub po poważnej operacji. Brak właściwej opieki skutkuje powstawaniem ran odleżynowych, które powstają zarówno w obrębie kręgosłupa, jak też na małżowinach usznych, potylicy, łopatkach, piętach, a także w okolicy stawu biodrowego, kolan i kostek. Odleżyny to ból i ryzyko zakażenia, dlatego osoby zmagające się z odleżynami wymagają profesjonalnej opieki.

Gojenie skaleczeń

Gojenie się ran zależy od wielu czynników, m.in. od miejsca zranienia, wielkości i głębokości skaleczenia, a także stopnia zanieczyszczenia rany. Znaczenie ma także odporność i indywidualne dla każdego zdolność organizmu do samo regeneracji. Ważne jest, kiedy i w jaki sposób poszkodowanemu została udzielona pierwsza pomoc. Proces gojenia rany można przyspieszyć i złagodzić, stosując odpowiednie preparaty. Dzięki temu powrót skóry do stanu pierwotnego nie będzie już tak bolesny i długi, a my już wkrótce powrócimy do dawnych aktywności!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły