Zbawienne działanie alantoiny

2019-09-02 14:10 Materiał Partnerski
Zbawienne działanie alantoiny
Autor: Shutterstock

Lato dobiegło końca. W ferworze zabawy nietrudno o oparzenia, skaleczenia, otarcia. Takim sytuacjom szczególnie sprzyja okres wakacyjny, kiedy nasi podopieczni wyjeżdżają na kolonie w góry lub nad morze. Wiele urazów powstaje również w bezpiecznym i znanym otoczeniu – w domu, szkole i pracy.

Przerwanie ciągłości naskórka niesie z sobą ryzyko zakażenia. Pytanie brzmi, czy wiemy, jak należy się zachować w momencie zauważenia rany? Kluczowe jest odkażenie skaleczenia, a jeśli zależy nam na przyspieszeniu procesu gojenia, możemy zastosować miejscowo maść z alantoiną.

Pierwsza pomoc przy otarciach

Chwila nieuwagi i na naszej skórze może pojawić się zadrapanie lub otarcie. W takich przypadkach nie należy lekceważyć nawet tych najmniejszych ran. Otarcia zwykle pojawiają się na łokciach i kolanach. Zanim zaczniemy opatrywać skaleczenie należy umyć ręce wodą z mydłem, aby uniknąć narażenia siebie lub naszego dziecka na rozwój infekcji. Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie rany mechanicznie za pomocą np. soli fizjologicznej (woda utleniona nie jest obecnie zalecana). Na krwawiące otarcie należy założyć opatrunek lub plaster. Jeśli uraz jest powierzchniowy i nie krwawi, wówczas zaleca się stosowanie preparatu, który złagodzi objawy i przyspieszy gojenie.

Jak przyspieszyć proces gojenia

Niektóre rany goją się bardzo długo. Oczywiście czas trwania tego procesu zależy od wielu czynników, m.in. wielkości i głębokości rany. Zawarta w wielu preparatach alantoina to substancja aktywna, która przyspiesza gojenie ran, powodując tzw. ziarnowanie rany. W ten sposób nie tylko zabezpieczymy ranę przed zakażeniem grzybiczym, bakteryjnym lub wirusowym, ale także znacznie szybciej przywrócimy skórze estetyczny i zdrowy wygląd. Jakie inne zalety mają produkty zawierające alantoinę?

Alantoina – działanie

Alantoina to składnik wielu leków i kosmetyków – ze względu na swą wielozadaniowość. Substancja ta łagodzi ból i podrażnienia, a także skutecznie regeneruje naskórek (zapobiega keratynizacji – odkładaniu się na powierzchni skóry zrogowaciałych komórek naskórka). W jakich produktach znajdziemy alantoinę? Jest ona składnikiem takich preparatów jak maści, emulsje, sera, toniki, maści oraz kremy. Substancja ta występuje również naturalnie, m.in. w kasztanowcu, soi i fasoli. Dodatkową zaletą allantoiny jest zmniejszanie zaczerwienień, uczucia świądu i pieczenia. Po nałożeniu preparatu zawierającego alantoinę na ranę mówi się o efekcie „tłustego plasterka”, gdyż zawarte w kremie lub maści substancje czynne znacznie dłużej wnikają w głąb skóry. Ze względu na doskonałe właściwości nawilżające możemy ją stosować na suchą skórę kolan lub łokci. Niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywamy, warto mieć przy sobie sprawdzony preparat, który możemy zastosować natychmiastowo.

Najnowsze