Wielka akcja ratunkowa w Aeroklubie Ziemi Piotrkowskiej. Co tam się stało?! [wideo]

2021-10-22 13:25
Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej. W akcji szystkie służby! [wideo]
Autor: Policja /KWP Łódź

Na terenie lotniska Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej doszło do wypadku z udziałem awionetki i samochodu. Samolot z czterema osobami na pokładzie podczas lądowania zepchnięty przez silny wiatr wypadł z pasa startowego i uderzył w zaparkowany samochód. To scenariusz ćwiczeń z udziałem policjantów.

W czwartek, 21 października 2021 roku o godzinie 14.00 na płycie piotrkowskiego lotniska awionetka z czterema osobami na pokładzie podchodzi do lądowania. Silny podmuch wiatru spycha niewielki samolot poza pas startowy, pilot traci kontrolę nad maszyną i uderza w samochód obsługi technicznej, w którym siedzą kierowca i pasażer. Sytuację obserwuje dyrekcja lotniska i natychmiast wdraża procedury alarmując o zdarzeniu Państwową Straż Pożarną, Policję oraz służby medyczne. Zaczyna się walka z czasem. Rośnie ryzyko wybuchu pożaru, ponieważ z samolotu wydobywa się dym. Zapada decyzja o zamknięciu lotniska. Na miejsce docierają piotrkowscy policjanci, strażacy i ratownicy medyczni. Policjanci pomagają w ewakuacji poszkodowanych, zabezpieczają miejsce zdarzenia i udrażniają drogi dojazdowe do lotniska. Uczestniczą w segregacji rannych, udzielają też pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w wypadku. W kolejnym etapie pracując na miejscu ustalają między innymi rozmiar i charakter zdarzenia, liczbę rannych, personalia uczestników.

ZOBACZ TEŻ: Skutki wichury w Łódzkiem. Strażacy mieli ręce pełne roboty

Wichury w całym kraju. Gałęzie spadają na samochody i chodniki w Toruniu.

"Znajomość topografii lotniska i jego procedur, szybkość i skuteczne współdziałanie, pozwalają wszystkim służbom zminimalizować skutki zdarzenia" - opisuje Dagmara Mościńska z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim.

Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej. W akcji szystkie służby!
Autor: Policja /KWP Łódź

Tak wyglądały ćwiczenia sytuacji kryzysowej na piotrkowskim lotnisku. Jak tłumaczy rzecznik KMP w Piotrkowie Trybunalskim, takie szkolenie praktyczne pozwala wypracować metody współpracy różnych służb na miejscu zdarzenia. Można sprawdzić, jak algorytmy postępowania sprawdzają się w realnej sytuacji kryzysowej i na bieżąco je korygować, aby poprawić skuteczność działań.

Podobne ćwiczenia dla policjantów odbywają się cyklicznie. Przypomnijmy, na początku października, na terenie Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się ćwiczenia specjalistyczne z zakresu realizacji zadań obronnych pod kryptonimem „Piotrków 21”. Zdjęcia z tej spektakularnej akcji możecie zobaczyć w naszym materiale.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE