Kolejny długi weekend, kolejna AKCJA policji. Czego można spodziewać się na drogach?

2019-11-06 20:25 mj-s
Policyjne radiowozy
Autor: KWP Bydgoszcz

Przed nami kolejny długi weekend. W związku z przypadającym w poniedziałek Narodowym Świętem Niepodległości, Polacy będą odpoczywać o jeden dzień dłużej. To oznacza wzmożone podróże i większy ruch na drogach. Na tych, ma być też więcej policyjnych patroli. Na początek długiego weekendu, na piątek zaplanowano akcję „Kaskada”.

Patrole rozmieszczone co kilka kilometrów po obu stronach jezdni. Dla kierowców łamiących przepisy nie będzie taryfy ulgowej. Kaskadowe pomiary prędkości charakteryzują się specyficznym umiejscowieniem radiowozów na wybranym odcinku drogi, w odstępie kilku kilometrów może stać ich nawet kilka. Wszystko w jednym celu:

- Funkcjonariusze będą mierzyć prędkość - mówi Marcin Kucner, naczelnik drogówki z policji w Bełchatowie i ostrzega kierowców: - Żeby nie było zdziwienia, że mijam patrol i noga na pedale gazu robi się cięższa.

To właśnie z taką tendencją policjanci najczęściej mają do czynienia. Radykalne przyspieszanie, w momencie kiedy już miniemy patrol mierzący prędkość. Poza tym wskazaniem mundurowi zwrócą szczególną uwagę na jeszcze jeden powszechny grzech kierowców – mruganie światłami w celu ostrzegania się przed kontrolą.

- Często kierujący nadużywający tych światłe nie mają świadomości, że w pojeździe, który ostrzegają może jechać groźny przestępca lub, że kierujący prowadzi samochód będąc nietrzeźwym. Takie mruganie światłami może spowodować, że ten, który ma coś na sumieniu zjedzie przed patrolem, uniknie kary i dalej będzie zagrażał bezpieczeństwu – wyjaśnia Marcin Kucner z KPP w Bełchatowie.


Warto dodać, że za korzystanie ze świateł drogowych niezgodnie z przepisami grozi mandat w wysokości 200 złotych i 3 punkty karne.