Specjalne kontrole policji na naszych drogach. Co będą sprawdzać?

2019-10-23 6:59 mj-s
Kierowcy, miejcie się na baczności! Przed Wami kaskadowy pomiar prędkości
Autor: Policja Śląska

23 października na drogach województwa łódzkiego policjanci będą przeprowadzać wzmożone kontrole. Pod czujnym okiem mundurowych będą: prędkość, trzeźwość kierowców, to czy używamy pasów bezpieczeństwa, a dla naszych dzieci samochodowych fotelików.

Jak informują policjanci, prędkość jest jednym z kluczowych powodów wypadków drogowych. W 2018 roku była przyczyną zdarzeń, w których śmierć poniosło blisko 800 osób. Nic więc dziwnego, że to właśnie to zachowanie kierowców jest jednym z najczęściej sprawdzanych.

W środę 23 października policja w całej Polsce odbędą się działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Prędkość”.

- Mimo iż nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem - informuje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Statyczne punkty pomiaru prędkości, jak i pomiary prowadzone dynamicznie kierowcy spotkają przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Oprócz pomiaru prędkości policjanci kontrolują czy kierujący są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

- Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności - kontynuuje oficer prasowy policji. - Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.