„Tu nie chodzi o politykę” grzmią związkowy z Bełchatowa! Piszą do Andrzeja Dudy i planują masowe manifestacje

2020-03-04 11:18
„Tu nie chodzi o politykę” grzmią związkowy z Bełchatowa! Piszą do Andrzeja Dudy i planują masowe manifestacje
Autor: mj-s Związki zawodowe z kopalni i elektrowni Bełchatów konsolidują się w walce o Złoczew. Zapowiadają akcje protestacyjne w Warszawie i Bełchatowie

Jak poinformował Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska decyzja w sprawie odwołania od udzielenia warunków środowiskowych dla koncesji Złoczew została odroczona do 29 maja. Taki fakt z pewnością nie przyniesie w najbliższych tygodniach, a nawet i miesiącach rozstrzygnięć na korzyść powstania nowej odkrywki. Tymczasem związki zawodowe z kopalni i elektrowni Bełchatów konsolidują się w walce o Złoczew. Nie tylko piszą w ostrych słowach do prezydenta Andrzeja Dudy, ale przede wszystkim zapowiadają akcje protestacyjne. Do 12 marca ma zostać ustalony plan "masowych manifestacji w Bełchatowie i Warszawie".

Brak konkretnych decyzji w sprawie budowy nowej kopalni, który ma być przedłużeniem życia energetycznego zagłębia rozsierdził związkowców na tyle mocno, że z końcem lutego powołano Międzyzwiązkowy Zespół Koordynacyjny. Najpierw związkowcy napisali list do Andrzeja Dudy, w którym wypowiadają się w ostrych słowach przypominając Prezydentowi, jego obietnice podczas wizyt w Bełchatowie, najpierw podczas prezydenckiej kampanii, a później na Barbórce w 2015 roku.

- Pracownicy Bełchatowskiego giganta energetycznego (Kopalni, Elektrowni i Spółek zależnych nadzorowanych przez PGE S.A.) przez ostatnie lata byli faszerowani obietnicami dotyczącymi uzyskania koncesji do końca 2019 roku. Niepokój społeczny w naszym regionie, związanym w sposób szczególny z wydobyciem węgla i produkcją energii, z dnia na dzień narasta. Zaufanie, którym mieszkańcy regionu obdarzyli Pana i Polityków Prawa i Sprawiedliwości, zmienia się we wrogość i nienawiść do rządzących – napisali w liście związkowcy z KWB Bełchatów i dodają: - Czujemy się lekceważeni i oszukani przez Zjednoczoną Prawicę, która dzięki głosom mieszkańców naszego regionu, w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskała trzeci wynik w Polsce. Mamy dość pustych obietnic i deklaracji, dość zakłamania i manipulacji.

Nie tylko list, ale i konsolidacja sił

Tego samego dnia, kiedy korespondencja została wysłana do Pałacu Prezydenckiego został zawiązany Międzyzwiązkowy Zespół Koordynacyjny ds. działań związkowych dotyczących odkrywki Złoczew. Łącznie utworzyło go kilkanaście organizacji z elektrowni i kopalni, a cel jeden i jasno nakreślony – walka o Złoczew.

- Skończył się czas na „gawędzenie” i pora się wziąć do zdecydowanych działań. Najwyższa pora na udanie się do Warszawy w silnej reprezentacji i zawalczenie o naszą przyszłość. Ciężko to powiedzieć, ale rządzący liczą się tylko z argumentem siły i to wyłącznie do 10/24 maja. Później nikt przez najbliższe 3 lata nie zwróci uwagi na nasze protesty – piszą we wspólnym stanowisku związkowcy.

We wspólnym stanowisku wypracowano, że do 12 marca powstanie harmonogram działań wraz z organizacją masowych manifestacji w Bełchatowie i Warszawie.

- Po podjęciu przez wszystkie organizacje związkowe wchodzące w skład Zespołu wymaganych decyzji przez ich organa statutowe, Zespół zostanie niezwłocznie przekształcony w Międzyzakładowy Zespół Protestacyjno-Strajkowy - czytamy w protokole po spotkaniu.

Kiedy górnicy i energetyce mogą wyjść na ulicę Bełchatowa i Warszawy?

- Harmonogram, miejsce, czas i zakres planowanych działań będzie podany do wiadomości we właściwym momencie – informują związkowcy i zwracają się z apelem: - Koleżanki, koledzy (…) trzymajmy się razem, w jedności siła! Tu nie chodzi o politykę, wybory czy czyjeś dobre samopoczucie tylko o nas byt i to czy nie nastąpi zapaść lokalnej społeczności, w której żyjemy. Trzeba będzie poświęcić własny czas, urlop i zaangażować się bez reszty. Inaczej przegramy przyszłość Naszą i Naszych dzieci.

Nalot na dziuplę złodziei luksusowych aut
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE