Wybory 2020: Chcesz głosować w wyborach prezydenckich? Dopisz się do spisu wyborców!

2020-07-06 19:05 Sylwia Sitka-Czerniak
Wybory prezydenckie 2020
Autor: UM Olsztyn Dużo chętnych po zaświadczenie o prawie do głosowania. Kielecki ratusz wydłuża godziny pracy

Tylko do jutra, 7 lipca jest czas na dopisanie się do spisu wyborców na II turę wyborów Prezydenta RP. Dotyczy to osób, które nie dopisywały się przed I turą głosowania.

W niedzielę, 12 lipca wybierzemy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby, które dopisały się do spisu wyborców przed I turą, z automatu będą dopisane w II turze wyborów. Nie ma potrzeby ponownego składania wniosku.

Osoby, które chcą dopisać się do spisu przed II turą, mają czas tylko do jutra, 7 lipca br. Można to zrobić osobiście, w Referacie Ewidencji Ludności na ul. Przyrzecze 7-13, pok. 101 (w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy) lub przez profil zaufany ePUAP.

- Przypominamy też, że jeśli planujemy urlop lub z innych powodów 12 lipca będziemy poza miejscem zamieszkania, weźmy zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem możemy głosować w dowolnym miejscu na terenie Polski. Termin na pobranie zaświadczenia upływa 10 lipca - mówią bydgoscy urzędnicy.

ZOBACZ: Wybory 2020: W Bydgoszczy wygrał Rafał Trzaskowski. Jak poszło Andrzejowi Dudzie i Szymonowi Hołowni?

Osoby, które złożyły wniosek przed I turą, otrzymały dwa zaświadczenia – termin 12 lipca dotyczy osób, które będą potrzebowały zaświadczenia tylko na II turę wyborów.

Jeśli planujesz zagraniczny urlop, warto sprawdzić czy w kraju, do którego się wybieramy będziemy mogli zagłosować bezpośrednio. Jeśli nie, możemy przed wyjazdem skorzystać z głosowania korespondencyjnego w kraju – szczegóły tutaj.
Informacja telefoniczna: 52 5858 837, 52 5858 881, 52 5858 955, 55 5858 125, 52 5858 304.

Pijak zabił moją żonę. Dostał niespełna 3 lata

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Warto wiedzieć:
Osoby wpisane do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów w pierwszym głosowaniu w dniu 28 czerwca 2020 r. będą ujęte w tym spisie wyborców również w ponownym głosowaniu. Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie będzie możliwe po otrzymaniu  zaświadczenia o prawie do głosowania z urzędu gminy, który sporządził spis wyborców. Ponadto wyborcy, którzy opuścili szpital, zakład pomocy społecznej, zakład karny lub areszt śledczy po dniu pierwszego głosowania będą mogli być dopisani do spisu wyborców przez obwodową komisję wyborczą w miejscu stałego zamieszkania, jeżeli udokumentują, że opuścili tę jednostkę przed dniem ponownego głosowania.


Jedynie wyborcy stale zamieszkali w gminie, na której obszarze znajduje się zakład leczniczy, dom pomocy społecznej, zakład karny i areszt śledczy lub oddział zewnętrzny takiego zakładu i aresztu, którzy po sporządzeniu przez kierownika tej jednostki wykazu wyborców w niej przebywających, opuścili tę placówkę, zostaną wykreśleni ze spisu wyborców sporządzonego dla tej jednostki i będą ujęci w spisie wyborców właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

PRZECZYTAJ: Wybory 2020: Tłumy przy urnach w Bydgoszczy. To nic w porównaniu z frekwencją w... Toruniu!