ZUS Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: SHUTTERSTOCK

ZUS przedstawił dane

Duże pieniądze dla 100-latków. Małopolski ZUS zdradził, ilu ich jest

2022-09-28 13:53

Ilu stulatków mieszka w Małopolsce? Według danych podanych przez ZUS jest ich prawie 150. Pobierają oni świadczenia honorowe, czyli comiesięczną wypłatę dla osób, które skończyły 100 lat. Według danych przedstawionych przez ZUS, najwięcej stulatków mieszka na Sądecczyźnie. Świadczenie honorowe wynosi prawie 5 tysięcy złotych miesięcznie. Przysługuje ono z urzędu. W większości przypadków, aby je otrzymywać nie trzeba składać wniosku.

Świadczenie honorowe. Ilu stulatków w Małopolsce je otrzymuje?

Świadczenie honorowe to miesięczna wypłata dla osób, które skończyły 100 lat. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w Małopolsce świadczenie honorowe otrzymuje 145 osób. Najwięcej z nich mieszka na Sądecczyźnie. Oddział ZUS w Nowym Sączu wypłaca świadczenie 51 stulatkom. Na drugim znajduje się ZUS w Chrzanowie z 33 świadczeniami honorowymi. Krakowski oddział wypłaca 31 takich świadczeń, a tarnowski – 30. Wśród małopolskich stulatków są trzy osoby, które ukończyły 106 lat. Wysokość świadczenia honorowego to obecnie 4 944,79 zł brutto. Wszyscy stulatkowie otrzymują taką samą kwotę, bez względu na staż pracy, czy liczbę lat spędzonych na emeryturze. Wysokość świadczenia honorowego jest ustalana raz w roku. Obecna kwota obowiązuje od 1 marca 2022 r.

Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego dla stulatka. Kiedy jest potrzebny?

Co do zasady, świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu i nie wymaga złożenia wniosku o przyznanie. Taki wniosek muszą złożyć wyłącznie stulatkowie, którzy nie pobierają żadnych świadczeń z ZUS. Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się dziećmi. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego można złożyć w najbliższej placówce ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest jedyną instytucją, która dla swoich emerytów i rencistów, którzy ukończyli 100 lat, wypłaca świadczenie honorowe. Oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych takie wypłaty realizowane są również przez KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.

Sonda
Czy wdowy i wdowcy powinni dostawać wyższe emerytury niż samotni seniorzy?
Balice: druh Andrzej z OSP Balice został śmiertelnie potrącony przez samochód podczas służby.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE