Nie żyje Anna Filek. Była posłanka z Krakowa zmarła w wieku 91 lat

i

Autor: Kpalion/CC BY-SA 3.0/wikipedia Anna Filek była posłanką w latach 1997-2005.

Smutna wiadomość

Nie żyje Anna Filek. Była posłanka z Krakowa zmarła w wieku 91 lat

2024-07-10 16:29

Zmarła Anna Filek, związana z Krakowem posłanka dwóch kadencji Sejmu oraz działaczka społeczna. Przez wiele lat Anna Filek była związana ze Spółdzielnią Inwalidów "Hutnik" w Krakowie. O śmierci polityczki poinformował wicewojewoda małopolski. - W tych trudnych chwilach Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom przekazuję szczere kondolencje - napisał Ryszard Śmiałek.

Nie żyje Anna Filek. Wicewojewoda złożył kondolencje

W wieku 91 lat zmarła Anna Filek, krakowianka z urodzenia, działaczka społeczna i polityczka. W latach 1997-2005 Anna Filek pełniła mandat posłanki na Sejm RP. Reprezentowała Krajową Partię Emerytów i Rencistów oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej. Wcześniej należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przez wiele lat była związana ze Spółdzielnią Inwalidów „Hutnik” w Krakowie. O śmierci Anny Filek poinformował wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. Anny Filek posłanki na Sejm RP III i IV kadencji, silnie zaangażowanej w działania z zakresu pomocy społecznej, niezmiernie oddanej sprawom Krakowa i Małopolski. W tych trudnych chwilach Rodzinie, Bliskim i Przyjaciołom przekazuję szczere kondolencje - napisał Ryszard Śmiałek. Poniżej dalsza część artykułu.

Grób Moniki C. w Raciborsku

Kim była Anna Filek?

Anna Filek urodziła się 2 maja 1933 r. w Krakowie. W 1961 ukończyła studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. W latach 1949–1961 pracowała jako kreślarz i inspektor nadzoru. Od 1959 do 1983 r. należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W drugiej połowie lat 60. była zastępcą prezesa zarządu spółdzielni inwalidów. W latach 1970–1982 i 1990–1997 stała na czele zarządu Spółdzielni Inwalidów „Hutnik” w Krakowie. Pełniła liczne funkcje w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej i Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, była wiceprezesem Krajowego Przedstawicielstwa Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych.

Należała do KPEiR, pełniła funkcję zastępcy prezesa tego ugrupowania. Następnie przeszła do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z listy SLD sprawowała mandat posłanki na Sejm III i IV kadencji (1997-2005) z okręgów krakowskich. Była pomysłodawczynią wprowadzenia nowej stawki podatku dochodowego w wysokości 50% dla osób fizycznych uzyskujących najwyższe dochody. W wyborach parlamentarnych w 2005 nie ubiegała się o reelekcję.

Sonda
Czy ostatnio straciłeś kogoś bliskiego?
Armagedon w Krakowie. Pękła rura.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki