Podpisanie umowy

i

Autor: Urząd Marszałkowski Podpisanie umowy

Chorujesz na cukrzycę? To badanie powinieneś zrobić

2019-07-10 9:06

Na całym świecie co 6 sekund umiera jedna osoba chora na… cukrzycę! Te przykre dane to niestety fakt. Wśród diabetyków dodatkową przypadłością jest bardzo często retinopatia cukrzycowa, która prowadzi do całkowitej ślepoty. Niestety tylko mały odsetek chorych wie, że obok cukrzycy ma retionopatię. Dlatego w Wielkopolsce rusza projekt wykrywania choroby oczu wśród cukrzyków.

Retinopatia cukrzycowa to choroba oczu, będąca najczęstszym powikłaniem przewlekłej, cywilizacyjnej choroby jaką jest cukrzyca. Nieregularny, zazwyczaj podwyższony poziom cukru we krwi, uszkadza naczynia krwionośne w organizmie co jest powodem wielu powikłań cukrzycy w różnych organach człowieka. Retinopatia cukrzycowa długo pozostaje bezobjawowa, a późno rozpoznana lub źle leczona doprowadza do pogorszenia widzenia, w skrajnych przypadkach do jego utraty. Odpowiednio wcześnie wykryta i prawidłowo leczona może pozostać pod kontrolą i pozwolić chorym na długotrwałe pozostanie aktywnym zawodowo oraz samodzielnym, niewymagającym jakiejkolwiek opieki.

Dlatego Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21” we współpracy z profesor Dorotą Zozulińska-Ziółkiewicz, kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, rozpoczyna realizację projektu współfinasowanego z funduszy unijnych. Umowę o dofinansowanie projektu podpisano właśnie w Urzędzie Marszałkowskim. - Chcielibyśmy zaprosić do współpracy lekarzy diabetologów i poradnie diabetologiczne – mówi Szymon Wilkanowicz, koordynator projektu.

- W projekcie założyliśmy współpracę przez okres 15 miesięcy z poradniami diabetologicznymi na terenie całej Wielkopolski posiadających kontrakt z NFZ, które w ramach udziału w projekcie będą miały możliwość zapewnienia swoim pacjentom nowoczesnego, wygodnego i szybkiego badania pod kontem wykrycia zmian wskazujących na retinopatię cukrzycową dzięki wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania analizującego zdjęcia dna oka zrobionego w pełni automatyczną fundus kamerą – dodaje Wilkanowicz.

Dla diabetyków oznacza to jedno – szybką diagnozę w kierunku retinopatii w ich własnej poradni. Badania mają ruszyć w październiku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają