Przemyśl

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Uchodźcy z Ukrainy docierają do Przemyśla.

Obywatele Indii pobici w Przemyślu. Trwa "polowanie" na uchodźców?

2022-03-01 23:35

Jak podaje podkarpacka policja, troje obywateli Indii zostało we wtorek (1 marca) wieczorem pobitych w Przemyślu przez grupę pięciu mężczyzn. Jednej z napadniętych osób jest udzielana pomoc medyczna. Jak relacjonują świadkowie, na ulicach Przemyśla jest coraz bardziej niebezpiecznie.

Policja o pobiciu obywateli Indii została poinformowana we wtorek (1 marca) około godz. 19:40. – Wiemy, że troje obywateli Indii zostało pobitych przez grupę pięciu mężczyzn. Jedna z osób jest opatrywana w szpitalu – poinformował PAP Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji. Wilk dodał, że trwają czynności policyjne.

"Gazeta Wyborcza" relacjonuje, że na ulicach Przemyśla jest obecnie bardzo niespokojnie. - Napastnicy jeżdżą po ulicach samochodami. Mają kije bejsbolowe i butelki - relacjonuje świadek agresji. Ulicami Przemyśla mają też chodzić "patrole obywatelskie". W mieście pojawia się coraz więcej policyjnych radiowozów. Mundurowi przestrzegają grupki czarnoskórych mężczyzn, aby nie chodzili sami na miejscowy dworzec, a jeśli już to grupami.

- Zawoziłem rzeczy do V LO w Przemyślu. Na ulicy spotkałem kilku uciekinierów z Ukrainy. Pytali o drogę na dworzec. Gdy pokazywałem, gdzie mają iść, zatrzymało się przy nas kilka samochodów. Przez uchylone szyby usłyszeliśmy: "Wyp... z Polski". Zaproponowałem, żeby schowali się w moim samochodzie. Nie chcieli, więc zaczęliśmy uciekać. Zgubiliśmy pogoń - opowiada "Wyborczej" jeden ze świadków zdarzenia.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Student z Warszawy zginął w trakcie ostrzału pod Kijowem. Wojna na Ukrainie zbiera śmiertelne żniwo

W czwartek (24 lutego) rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Od tego czasu polską granicę przekroczyło 400 tysięcy uchodźców. W zdecydowanej większości to Ukraińcy, ale także mieszkańcy Afryki i Azji. To obywatele m.in. Indii, Bangladeszu, Rwandy, Kongo, Maroka, Kamerunu czy Afganistanu. Niektórzy wracają już do swoich krajów. - Ponad 400 studentów z Indii, którzy przekroczyli polsko-ukraińską granicę uciekając przed wojną, wraca bezpiecznie do swojej ojczyzny - poinformował na Twitterze wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

Wojna na Ukrainie. Relacja na żywo: Charków równany z ziemią. Rosyjscy żołnierze płaczą, ich morale niskie

Sonda
W jaki sposób pomagasz uchodźcom z Ukrainy?
Uchodźcy na polskiej granicy