Syreny alarmowe

i

Autor: gov.pl Dlaczego wyją syreny alarmowe 22 listopada? Test syren alarmowych 22.11.2022

Ważny komunikat!

Dlaczego wyją syreny na Śląsku 22 listopada? Test syren alarmowych 22.11.2022

2022-11-22 7:19

We wtorek, 22 listopada w województwie śląskim zawyją syreny alarmowe. Jak informuje Śląski Urząd Wojewódzki, w godzinach od 9.00 do 13.00 zostanie przeprowadzony test sprawności syren alarmowych. Wielu z Was z pewnością będzie się zastanawiało, dlaczego wyją syreny w Katowicach i innych miastach na Śląsku 22 listopada? Szczegóły poniżej.

Dlaczego wyją syreny alarmowe 22 listopada? Test syren alarmowych na Śląsku

Śląski Urząd Wojewódzki poinformował, że we wtorek, 22 listopada odbędzie się wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności. Syreny zawyją w Katowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Zabrzu, Tychach, Gliwicach, Rudzie Śląskiej Rybniku, Bielsku-Białej, Częstochowie, Bytomiu i innych miastach województwa śląskiego w godzinach od 9.00 do 13.00. ŚUW podaje, że emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty, oznaczający odwołanie alarmu. Procedurę alarmowania na terenie poszczególnych powiatów i miast na prawach powiatu uruchamiać będzie właściwe Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego po otrzymaniu komunikatu z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Test syren alarmowych na Śląsku. Kiedy się odbywa?

Test sprawności syren alarmowych to nic nowego. Odbywa się on regularnie, w poprzednich latach również odbywał się w drugiej połowie listopada. Jego celem jest sprawdzeni, czy system ostrzegania obywateli w razie wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia zadziała sprawnie. Syreny alarmowe wyją również, aby upamiętnić rocznice ważnych wydarzeń w naszym kraju. Sztandarowym przykładem jest powstanie warszawskie. Na Śląsku syreny zawyją również 16 grudnia w rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek.

Sonda
Słyszałeś syreny alarmowe?
Zamieszanie polityczne na Śląsku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE