Pszczyna. Matka trzymała swoje dziecko za rączkę. Od lat leżeli tak razem w grobie [ZDJĘCIA]

2021-03-08 10:53 kaz Rafał Strzelec
Pszczyna. Matka trzyma dziecko za rączkę. Oboje leżą martwi w grobie [ZDJĘCIA]
Autor: kaz Pszczyna. Matka trzyma dziecko za rączkę. Oboje leżą martwi w grobie [ZDJĘCIA]

Ziemia kryje niesamowite tajemnice. Czasami dla niektórych wręcz makabryczne. Pod posadzką kościoła Wszystkich Świętych w Pszczynie archeolodzy znaleźli coś niesamowitego. Odkrycie to rzuca nowe światło na historię miasta. Ślady osady mieszkalnej z pozostałościami rzemieślniczych dymarek, a także 21 miejsc pochowku, w tym ten jeden, niezwykły grób matki z dzieckiem, znaleziono właśnie w tym niedużym, niespełna 26-tysięcznym śląskim mieście.

Archeolodzy zgodnie twierdzą, że tego typu odkrycia wychodzą poza jakąkolwiek skalę. Podczas przeprowadzonych badań w podziemiach kościoła Wszystkich Świętych w Pszczynie odkryto 21 datowanych na XIII/XIV wiek miejsc pochówku oraz wcześniejsze ślady osady mieszkalnej z pozostałościami rzemieślniczych dymarek. - To, co znaleźliśmy, w sposób zasadniczy zmienia rozdział historii o początkach Pszczyny. Odnaleźliśmy najstarszą Pszczynę, wcześniej lokalizowaną poza obrębem miasta – twierdzi archeolog, dr Wojciech Głowa. Jeden ze znalezionych grobowców w szczególności wywołuje ogromne poruszenie. Znajduje się w nim matka z kilkuletnim dzieckiem. Trzymają się za ręce.

Zobacz koniecznie: UDUSIŁ matkę. Potem SPAŁ z jej zwłokami! Makabryczna zbrodnia w Częstochowie

- Porody w tamtych czasach były największym wyzwaniem w życiu kobiety, wiele kobiet ich nie przeżywało. Zmarłe noworodki często chowano z matkami, natomiast tu mamy kilkuletnie dziecko, w dodatku ktoś, zapewne członek rodziny,niezwykle starannie ułożył oba ciała tak, że matka i dziecko trzymają się za rękę. Niespotykana to dbałość. Jest to bardzo wymowne.Takich przypadków nie mamy. To coś niezwykłego - dodaje Głowa.

Poniżej można zobaczyć niezwykłe zdjęcia, pokazujące odkrycia archeologów w Pszczynie.

Pszczyna była w tamtych czasach znaczącą osadą, liczącą około 800 mieszkańców. Dzięki takim odkryciom, jak powyższe, archeolodzy dokładniej zbadają historię tego śląskiego miasta. - Przez analizy prowadzone możemy się dowiedzieć jak ludzie żyli, dlaczego zmarli, jak się żywili - dodaje dr Sowa. Jest przekonany, że wkrótce zostaną odnalezione kolejne sarkofagi. Jednocześnie w tym miejscu ma powstać szklana podłoga nad kryptą, pozwalająca oglądać zgromadzone tam cenne znaleziska.

Czytaj również: Tajemnicze tunele pod Bytomiem. Trzeba mieć nie lada odwagę, żeby tam wejść [ZDJĘCIA]

- Te odkrycia to korzyść dla miasta, która zapewni rozwój turystyki, w tym ruchu pielgrzymkowego – mówi archeolog Barbara Zin. Zwiedzający i pielgrzymi będą mogli obejrzeć również odkryte wcześniej sarkofagi z XVI i XVII w. ze szczątkami zmarłych z rodu z rodu Promnitzów, który panował w Pszczynie w XVI i XVII w.

Nowy grób dziecięcej gwiazdy PRL. Edward Dymek zmarł w biedzie. Niezapomniani
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE