Rysica z małymi nagrana przez wideopułapkę w Beskidach

i

Autor: pixabay.com

Rysica z małymi nagrana przez wideopułapkę w Beskidach. Pierwsze TAKIE nagranie! [WIDEO]

2019-12-08 10:54

Rysica z czterema małymi kociętami została nagrana przez kamerę w Beskidzie Żywieckim. Według przyrodników to prawdziwy ewenement, gdyż nigdy dotąd nie udało się nagrać tak licznej rysiej rodziny.

Monitoring drapieżników w Beskidzie Żywieckim prowadzony jest od lat przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk”. Zwierzęta obserwowane są w swoim naturalnym środowisku m.in. przez wideopułapki, czyli rozstawione w lasach kamery. Nie raz już udało się nagrać rysice z młodymi, jednak, jak podkreślają przyrodnicy, z reguły były to samice z jednym lub dwoma kociętami, rzadko pojawiały się trzy młode.

Obraz jaki udało się zarejestrować niedawno to prawdziwy ewenement - po raz pierwszy udało się nagrać rysicę z czterema młodymi kotami. Ekolodzy oceniają, że nagrana rysica musi być wytrawnym łowcą, co widać po doskonałej kondycji wszystkich jej kociąt.

Rysie to trzeci co do wielkości drapieżnik żyjący w Polsce (po niedźwiedziu i wilku). Dorosłe osobniki ważą od 15 do 35 kg. Polują na sarny i jelenie, a także na drobniejsze zwierzęta - zające, gryzonie i ptaki.

Rysie prowadzą samotniczy tryb życia. Wyjątkiem są samice, które wychowują młode. Kocięta pozostają pod opieką matki przez ok. 10 miesięcy. W tym czasie samica, samodzielnie polując, dostarcza im pokarm. Młode rysie obserwując matkę uczą się polować, a z czasem same zaczynają jej pomagać.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE