Szansa na in vitro dla 440 par z Mazowsza

i

Autor: Getty Images

Sosnowiczanie z IN VITRO. W 2019 r. miasto wydało na TO 150 tys. złotych

2020-02-04 19:06

Jest to program polityki zdrowotnej prowadzonej przez magistrat. Z „Dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowiec w latach 2017-2020” w zeszłym roku skorzystały 32 pary.

Spełniły one kilka warunków. Program jest adresowany do kobiet w wieku od 23 do 40 lat i które zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii. We wtorek (4 lutego) władze miasta złożyły sprawozdanie z efektów prowadzonego programu. – W czterech klinikach pary z udokumentowaną pełną diagnostyką przyczyn niepłodności, uniemożliwiającą naturalną koncepcję, bądź po roku bezskutecznego leczenia zachowawczego lub chirurgicznego otrzymały kompleksową pomoc medyczną. Każda z nich objęta programem uzyskała dofinansowanie do 5 tys. zł. W wyniku przeprowadzonych procedur zapłodnienia pozaustrojowego siedem kobiet zaszło w ciąże, w tym dwie ciąże są mnogie. Do programu zgłosiło się 37 par, z tego do procedury zapłodnienia pozaustrojowego przystąpiły 32 pary – relacjonowała Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. funduszy zewnętrznych oraz polityki społecznej.

Pięć par zrezygnowało z udziału w programie, jedna para zaszła w ciążę drogą naturalną i jej miejsce zajęła para z listy rezerwowej. Cztery pary zrezygnowały z powodów osobistych w trakcie realizacji programu, kiedy na zaproszenie kolejnych par było już zbyt późno, aby rozpocząć procedurę in vitro. Miasto w 2019 roku wydatkowała na ten cel 150 052 złotych. Nie jest jeszcze rozstrzygnięty konkurs na wyłonienie klinik, które będą realizatorami programu w 2020 r. Dotychczas, dzięki in vitro dofinansowanemu przez miasto (kosztowało to ok. 800 tys. zł) urodziło się 14 dzieci. Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia w grudniu 2019 r. wynika, że za sprawą in vitro w Polsce od 2013 r. na świat przyszło ok. 21 tys. dzieci.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają