Szansa na in vitro dla 440 par z Mazowsza

i

Autor: Getty Images

Sosnowiczanie z IN VITRO. W 2019 r. miasto wydało na TO 150 tys. złotych

2020-02-04 19:06

Jest to program polityki zdrowotnej prowadzonej przez magistrat. Z „Dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowiec w latach 2017-2020” w zeszłym roku skorzystały 32 pary.

Spełniły one kilka warunków. Program jest adresowany do kobiet w wieku od 23 do 40 lat i które zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii. We wtorek (4 lutego) władze miasta złożyły sprawozdanie z efektów prowadzonego programu. – W czterech klinikach pary z udokumentowaną pełną diagnostyką przyczyn niepłodności, uniemożliwiającą naturalną koncepcję, bądź po roku bezskutecznego leczenia zachowawczego lub chirurgicznego otrzymały kompleksową pomoc medyczną. Każda z nich objęta programem uzyskała dofinansowanie do 5 tys. zł. W wyniku przeprowadzonych procedur zapłodnienia pozaustrojowego siedem kobiet zaszło w ciąże, w tym dwie ciąże są mnogie. Do programu zgłosiło się 37 par, z tego do procedury zapłodnienia pozaustrojowego przystąpiły 32 pary – relacjonowała Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. funduszy zewnętrznych oraz polityki społecznej.

Pięć par zrezygnowało z udziału w programie, jedna para zaszła w ciążę drogą naturalną i jej miejsce zajęła para z listy rezerwowej. Cztery pary zrezygnowały z powodów osobistych w trakcie realizacji programu, kiedy na zaproszenie kolejnych par było już zbyt późno, aby rozpocząć procedurę in vitro. Miasto w 2019 roku wydatkowała na ten cel 150 052 złotych. Nie jest jeszcze rozstrzygnięty konkurs na wyłonienie klinik, które będą realizatorami programu w 2020 r. Dotychczas, dzięki in vitro dofinansowanemu przez miasto (kosztowało to ok. 800 tys. zł) urodziło się 14 dzieci. Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia w grudniu 2019 r. wynika, że za sprawą in vitro w Polsce od 2013 r. na świat przyszło ok. 21 tys. dzieci.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki