WUF11 w Katowicach: spotkajmy się!

2022-06-24 8:00
WUF11 w Katowicach: spotkajmy się!
Autor: mat. prasowy / fot. K. Kalkowski Główne wydarzenia światowego Forum Miejskiego odbywać się będą w katowickiej Strefie Kultury

Światowe Forum Miejskie, które w tym roku goszczą Katowice to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Odbywa się co dwa lata i gromadzi ponad 20 tysięcy uczestników. Organizatorem wydarzenia pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, są UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice.

– To kolejne wydarzenie, po Szczycie Klimatycznym ONZ w 2018 r., którego Katowice są gospodarzem. Przyznanie naszemu miastu organizacji tego wydarzenia to nie tylko nagrodzenie przemiany, jaka w nim zaszła, ale też znakomita promocja i impuls do dalszych zmian – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przez dziewięć ostatnich tygodni, czytelnikom Super Expressu przybliżyliśmy 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ i pokazaliśmy, w jaki sposób są one realizowane w Katowicach. Dzisiaj prezentujemy 11 stref otwartych dla mieszkańców miasta i metropolii. Zapraszamy całe rodziny! Strefy zlokalizowane są poza Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ale w odległości maksymalnie kilku minut piechotą od centrum konferencyjnego. W 11 strefach każdy – bezpłatne i bez rejestracji – znajdzie coś dla siebie.

WUF11 w Katowicach: spotkajmy się!
Autor: mat. prasowy / fot. S. Rybok Plac kwiatowy jako przestrzeń pleneru malarskiego

Metrolab - Strefa dyskusji o mieście i polityce miejskiej w rożnych kontekstach: transportu i mobilności, planowania przestrzennego, ekologii, gospodarki oraz tożsamości społeczno-kulturowej.

Miasteczko młodych  - Strefa plenerowa w zielonej przestrzeni Parku Boguckiego. Będą w niej organizowane liczne atrakcje skierowane przede wszystkim do młodzieży.

Strefa relaksu - Będzie to miejsce przeznaczone do odpoczynku i relaksu. W spokojnej atmosferze strefy będzie można pogłębić wiedzę o kierunkach rozwoju świata wyznaczonych przez cele zrównoważonego rozwoju.

- Pierwsza strefa, która swoje działanie rozpoczęła już na początku czerwca i będzie dostępna dla mieszkańców do września br., znajduje się przy ul. Pocztowej 5. Pod nazwą KATO Urban Corner kryje się przestrzeń, w której będziemy zastanawiać się, co jest kluczowe dla poprawy jakości życia w mieście. To nie jest zwykła wystawa, a pełne atrakcji miejsce spotkań, gdzie możemy zapoznać się z 17. celami zrównoważonego rozwoju oraz informacjami o tym jak Katowice starają się je realizować – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Strefa nauki - Spotkania przyjmą formę wykładów, debat i warsztatów oraz innych form aktywności, zarówno w plenerze – w ustawionych w tym celu namiotach – jak i wewnątrz budynków Uniwersytetu Śląskiego.

WUF11 w Katowicach: spotkajmy się!
Autor: mat. prasowy / fot. Radosław Kaźmierczak Niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie w 11 strefach miejskich WUF

Strefa innowacji - W Strefie innowacji podczas warsztatów, pokazów, debat oraz spotkań z praktykami i ekspertami zostaną poruszone tematy szeroko rozumianej innowacyjności miejskiej, projektów impactowych i rozwiązań smart city.

Strefa centrum - w głównej przestrzeni rynku stanie scena, na której nie zabraknie muzycznych niespodzianek, będzie też okazja do wzięcia udziału w wieczornych potańcówkach.

Strefa kultury i sztuki - jej umiejscowienie wyraźnie nawiązuje do śląskiego dziedzictwa, a jednocześnie przypomina o nowoczesnym wizerunku Katowic, które rozwijają się na fundamencie kultury i „przemysłu spotkań".

Strefa miasta muzyki - dzięki zaplanowanym tu koncertom i występom lokalnych zespołów Katowice przypomną o swoim tytule miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki.

Miasto360 - przygotowana przez Akademię Sztuk Pięknych wystawa „Utopie/Dystopie. Przyszłość Miasta", którą będzie można tutaj oglądać. W strefie odbędą się również Forum Obserwatorium Polityki Miejskiej, Urban Lab Forum oraz sesja Human Smart Cities.

Urban Cinema by Santander - kino studyjne będzie przestrzenią dla rozmowy o problematyce miejskiej z zaangażowaniem przedstawicieli nauki, polityki i mieszkańców.

WUF11 w Katowicach: spotkajmy się!
Autor: mat. prasowy WUF - mapa 11 stref miejskich
Marcin Krupa, prezydent Katowic
Marcin Krupa, prezydent Katowic

- Podczas WUF11 w Katowicach na temat problemów miast i ośrodków miejskich będą dyskutowali przedstawicie z niemal całego świata. Dodatkowo na Urban Expo swoje pawilony promocyjne przygotowują państwa, miasta oraz firmy z całego świata. Często są to imponujące i ciekawe konstrukcje. To już ostatni moment na rejestrację, która jest bezpłatna, ale niezbędna by wziąć udział w głównych wydarzeniach WUF11 w Katowicach -  Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rejestracja możliwa jest do 25 czerwca na stronie internetowej www.unevents.org.

WUF11 – Zrównoważony rozwój miast
Autor: mat. prasowy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE