Niebezpieczne kwiaty doniczkowe. Uważaj na dzieci

2020-08-04 13:48 MO
Kroton pstry - uroczy truciciel
Autor: Getty Images Kroton pstry to kuzyn popularnej gwiazdy betlejemskiej

Niektóre kwiaty doniczkowe uprawiane w domu zawierają w swoich tkankach toksyczne substancje, ale to nie jedyne niebezpieczeństwo, które grozi twojemu maluszkowi ze strony doniczkowych piękności. Zobacz jakie kwiaty mogą zaszkodzić twojemu dziecku.

Generalnie w zasięgu rąk malca nie należy trzymać żadnych kwiatków. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że maluch z ciekawości urwie kawałek roślinki i weźmie do buzi. Nawet jeśli będzie to roślinka zupełnie nieszkodliwa, dziecku z pewnością nie wyjdzie to na zdrowie.

Bywają trujące

W najlepszym przypadku wywołują obrzęk warg, języka, krtani czy silny ból brzucha w najgorszym mogą doprowadzić do tragedii. Najbardziej niebezpieczne są rośliny, których wszystkie części (łodygi, liście, cebulki, bulwy, kwiaty, owoce i sok rośliny) zawierają substancje toksyczne.
Uważaj na: alokazję, aglaonemę, adenium, asparagusy, anturium, bluszcz pospolity, cyklamen, difenbachię, gloriozę, kroton, oleander, paprykę roczna, psiankę, poinsecję, wilczomlecz kaktusowy.

Kłują i pieką

Niebezpieczne dla dzieci są też rośliny z cierniami, igłami, ostrymi brzegami lub końcami liści, którymi łatwo się skaleczyć, a które długo się goją. Uważaj na: kaktusy, araukarie, jukki. Niektóre rośliny zawierają sok mleczny, który może powodować swędzenie lub czerwienienie skóry. Sok wydziela się tylko wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia liści lub pędów.

Uważaj na: wilczomlecze, oleandry, stefanotis, hoję, figowce.

Przeczytaj także: Sansewieria – efektowna roślina łatwa w pielęgnacji

Mogą podrażniać

Wiele roślin, chociaż nie są trujące, to jednak nie są też całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Zawarte w nich substancje powodują podrażnienia skóry lub błon śluzowych. Typowymi objawami są wysypki, swędzenia, zmiany w śluzówce jamy ustnej, pieczenie.
Uważaj na: fikusy, filodendron pnący, kaladium, monsterę, prymulkę, skrytokwiat, schefflerę, skrzydłokwiat, scindapsus, syngonium.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj