Sanktuarium Matki Bożej Czerwińskiej, Czerwińska nad Wisłą - przewodnik, co warto zobaczyć

2010-03-12 3:00 SE

Będąc w czerwińskim sanktuarium, warto odwiedzić Bazylikę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz Muzeum Misyjne i Parafialne. Przez wieki sławy klasztorowi przysparzał cudowny wizerunek Matki Boskiej Czerwińskiej. Władysław IV w. 1647 r. wybłagał u Matki Bożej powrót do zdrowia po ciężkiej chorobie i w podzięce za spełnioną prośbę pozostawił nawet wotum.

 Legenda mówi, że podczas powstania Chmielnickiego wizerunek płakał rzewnymi łzami nad losem ojczyzny. Po wygranej Jan Kazimierz uhonorował go, składając chorągwie zdobyte pod Beresteczkiem. W 1970 r. został ukoronowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.

WARTO ZOBACZYĆ:

Bazylikę Zwiastowania Najświętszej Marii Panny pochodzącą z XII w., która uznawana jest za cenny i rzadki zabytek architektury romańskiej. Świątynia wciąż zachowała sporo oryginalnych elementów. Warto zwrócić uwagę na lewą kolumnę kamiennego portalu. Według legendy, widoczne do dziś nacięcia są dziełem rycerzy wybierających się pod Grunwald, którzy ostrzyli o nią swoje miecze. We wnętrzu kościoła zachowały się największe w Polsce fragmenty malowideł romańskich oraz gotyckie freski.

Muzeum Misyjne i Parafialne, które mieści się w klasztorze Salezjanów. Zgromadzono tu liczne pamiątki, które przywieźli ze sobą misjonarze salezjańscy. Część eksponatów Muzeum Parafialnego wystawionych jest również w kościele. Koniecznie trzeba też nasycić oczy pięknym widokiem na dolinę Wisły i Puszczę Kampinoską rozpościerającym się z dziedzińca klasztornego.

JAK DOJECHAĆ DO SANKTUARIUM:

Czerwińsk nad Wisłą jest malowniczo położony w województwie mazowieckim, w odległości ok. 80 km na północny zachód od Warszawy. Jeśli wybierasz się tam samochodem, to najlepiej kieruj się z Warszawy na Nowy Dwór Mazowiecki drogą krajową E77 i za mostem skręć w boczną drogę nr 62, która poprowadzi cię do Czerwińska. Miejscowość leży na trasie autobusów PKS z Płocka do Warszawy przez Zakroczym i Wyszogród. PKS odjeżdża też spod Dworca Centralnego w Warszawie albo z dworca autobusowego w Nowym Dworze Mazowieckim.

GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ:

Dom Pielgrzyma (51 miejsc noclegowych w pokojach 1-, 3-, 4- i wieloosobowych). Kontakt: ul. Klasztorna 23, 09-150 Czerwińsk n. Wisłą, tel. 24 231-50-35.

Najnowsze