Sanktuarium Najświętszego Sakramentu i Męki Pańskiej, Głotów - przewodnik, co warto zobaczyć

2010-02-22 3:00 SE

Głotowo zwane jest Jerozolimą Warmińską. Kościół został zbudowany na miejscu legendarnego odkrycia kielicha z Hostią Przenajświętszą, ukrytego w ziemi przed najazdem pogan. Pielgrzymi przybywali tu od momentu, kiedy rozeszła się wieść o cudownym znalezisku, a więc już w XIV wieku. Sanktuarium Najświętszego Sakramentu zasłynęło przez dokonujące się w nim cudowne uzdrowienia i nawrócenia.

W 1726 r. w miejscu pierwotnego kościółka wzniesiono barokowy. Znajdują się w nim secesyjne witraże ze scenami biblijnymi. Obok kościoła w urokliwym wąwozie leży Kalwaria Warmińska. Pomysł jej wybudowania powstał w XIX w. po pielgrzymce zamożnego mieszkańca Głotowa, Johannesa Mertena, do Ziemi Świętej. W kaplicach - stacjach umieszczono małe kamyki - relikwie, które fundator przywiózł z Jerozolimy. Wąwóz pod Kalwarię wykopano ręcznie. Podczas prac wiernie odtworzono długość i topografię oryginalnej drogi Jezusa na Golgotę.

Informacje dla pielgrzymów:

Sanktuarium można odwiedzać przez cały rok. Przybywające grupy pielgrzymów proszone są o zgłoszenie u księdza kustosza, ks. Marka Proszka. Głotowo 38, 11-040 Dobre Miasto tel. 089 616-12-93

Gdzie przenocować:

Dom Pielgrzyma oferuje ok. 100 miejsc noclegowych, pokoje 2-, 3-, 4-, 5-osobowe z łazienkami dla ok. 100 osób.

Jak dojechać:

Jadąc do Głotowa z Dobrego Mista, należy jechać drogą nr 530, a potem odbić w boczną drogę w lewo. Z Olsztyna jedzie się do Głotowa w kierunku Dobrego Miasta drogą nr 51.

Najnowsze