Rozmowa kwalifikacyjna – pierwsze wrażenie

2019-11-19 8:00
Pracuj.pl
Autor: Materiały prasowe

Rola pierwszego wrażenia jest nie do przecenienia w czasie rozmów o pracę. To, co pomyśli na Twój temat rekruter w ciągu kilkudziesięciu pierwszych sekund w znaczący sposób wpływa na jego ocenę. Nawet jeśli masz bogate doświadczenie zawodowe i wysokie kompetencje, złe pierwsze wrażenie może znacznie pomniejszyć Twoje zalety w oczach osoby prowadzącej rekrutację.

Zadbaj o punktualne przybycie

Nic tak nie szkodzi Twojemu wizerunkowi w czasie poszukiwania pracy jak spóźnienie na umówione spotkanie. Może świadczyć o tym, że jesteś mało zorganizowany i nie szanujesz czasu Twojego rozmówcy. Rozważ wszelkie ewentualne przeszkody komunikacyjne utrudniające dojazd i wyrusz odpowiednio wcześnie. W dobrym tonie jest być na miejscu kilka minut przed czasem. Okażesz w ten sposób, że zależy Ci na spotkaniu i bardzo dbasz o punktualność.

Pamiętaj o odpowiednim wyglądzie

Za dobre pierwsze wrażenie odpowiada w dużej mierze Twój wygląd. Nie musisz być modelem z żurnala, jednak zadbaj o staranne uczesanie i zadbane dłonie. Wybierz strój zgodny z kanonem obowiązującym w czasie spotkań biznesowych. Postaraj się, by ubranie było dobrej jakości, starannie wyprasowane i bez plam. Istotną rolę pełnią dodatki. Elegancka torba, wyczyszczone i wypastowane buty oraz oszczędna biżuteria z pewnością zrobią dobre wrażenie. Wiele inspirujących porad dotyczących prezencji w czasie interview znajdziesz na portalu Pracuj.pl.

Zrób dobre wejście

Do pokoju w którym będzie odbywała się rozmowa wejdź pewnym krokiem. Nie unikaj spojrzenia osoby prowadzącej rekrutację. Zadbaj o zasady savoir-vivre. Usiądź we wskazanym miejscu. Jeżeli na powitanie rekruter poda Ci dłoń, uściśnij ją pewnym, lecz niezbyt mocnym chwytem. Miły uśmiech i otwarta postawa z pewnością przyczynią się do Twojego sukcesu.

Mowa ciała

Staraj się siedzieć w otwartej pozie. Jeśli chcesz wywrzeć dobre wrażenie na prowadzącym rozmowę kwalifikacyjną, opanuj stres. Siedź spokojnie i nie baw się długopisem czy kartką. Pamiętaj o utrzymaniu kontaktu wzrokowego. Patrzenie w podłogę lub w przestrzeń za Twoim rozmówcą może sugerować, że nie jesteś szczery.

Bądź przygotowany

Jeśli wraz z zaproszeniem na rozmowę rekruter poinstruował Cię o dokumentach czy portfolio, które powinieneś przynieść na spotkanie. Nie zapomnij ich wziąć. Opakuj dokumenty w estetyczną teczkę. Dzięki temu zaprezentujesz się jako osoba staranna i obowiązkowa.

Artykuł Sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE