Zobacz zdjęcia!

Rycerze walczyli z upałem. Widowiskowa rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku [ZDJĘCIA]

2023-07-15 20:06

Na Polach Grunwaldu odbyła się w sobotę (15.07) tradycyjna inscenizacja bitwy z 1410 roku. Rekonstruktorzy musieli walczyć nie tylko z rycerzami z wrogich chorągwi, ale przede wszystkim z uciążliwym upałem.

Rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem oglądało na żywo około 25 tys. widzów z Polski i świata. Niestety nie była to idealna pogoda na tego typu wydarzenia organizowane na pustej przestrzeni. Z nieba lał się żar! Ludzie chronili się pod kapeluszami, chustkami, parasolami, ale mimo to wszyscy narzekali na potworny upał. Wiele osób musiało skorzystać z pomocy ekip medycznych, które od rana były dostępne na miejscu.

W zdecydowanie gorszej sytuacji byli rekonstruktorzy, którzy nie dość, że byli ubrani w metalowe zbroje i hełmy, to jeszcze pod spodem mieli watowane spodnie i kaftany, które chroniły ich przed ciosami. Rycerze polewali się przed bitwą wodą, pili napoje z minerałami, mimo to walka w pełnym słońcu była dla wszystkich zbrojnych potwornym wysiłkiem.

 Imprezy na Polach Grunwaldu (m.in. koncerty) potrwają do wieczora. Wokół Grunwaldu obowiązuje zmieniona organizacja ruchu - nad bezpieczeństwem kierowców czuwa policja i służby porządkowe.

QUIZ. Największe wojny i bitwy w historii. Spróbuj zdobyć chociaż 6 punktów

Pytanie 1 z 10
Wojna stuletnia z XIV i XV wieku to przede wszystkim konflikt między...
Dni Truskawki w Korycinie. Bitwa Truskawkowa Korycin vs. Reszta Świata