Finansowy prezent dla dziecka

2011-04-28 9:38

Nie masz pomysłu na prezent z okazji Komunii czy Dnia Dziecka? Zastanów się, czy nie warto byłoby zrezygnować tym razem z gadżetów i zabawek, a podarować maluchowi coś praktycznego. Prezent finansowy zaprocentuje w przyszłości. Dorastające dziecko kiedyś samo zadecyduje, na co wyda darowane środki. Materiał powstał przy współpracy z PKO TFI.

Fundusze inwestycyjne, lokaty czy konta oszczędnościowe cieszą się coraz większą popularnością jako prezenty dla najmłodszych. To wygodna i rozsądna propozycja na upominek. Wizyta w instytucji finansowej pozwoli ci nie tylko uniknąć biegania po sklepach w poszukiwaniu idealnego prezentu dla wymagającego urwisa. Taki nietypowy podarunek ma też inną, istotną zaletę. Masz pewność, że przyda się obdarowanemu. Dziecko (albo w jego imieniu opiekunowie) może gromadzić środki w banku i wydać je dopiero za kilka czy nawet kilkanaście lat, kiedy oszczędności znacznie urosną. A przy okazji młody człowiek nauczy się gospodarności i zarządzania swoimi finansami. I co jest równie ważne - profesjonalny dokument bankowy to znacznie bardziej wyszukany upominek niż np. koperta z pieniędzmi.

 

 

Fundusz - dobra inwestycja

W przypadku funduszy jest szansa na spory zysk, zwłaszcza jeśli środki w nim ulokowane będziesz trzymać przez dłuższy okres, np. przez kilka lat. Rejestr w funduszu mogą otworzyć rodzice lub inni opiekunowie prawni, ale wpłat dokonywać może każdy, np. dziadkowie czy rodzice chrzestni. Tak więc otwarcia rejestru w funduszu dla malucha dokonujemy z pomocą rodzica, za to wpłaty (np. z okazji Dnia Dziecka czy urodzin) już bez problemu możemy dokonywać sami. Wystarczy znać numer rejestru, na który się wpłaca, i podać ten numer wraz z imieniem i nazwiskiem.

Nie musisz obawiać się, że pieniądze dziecka zostaną przez jego rodziców wykorzystane na ich cele. Istotną zaletą funduszy jest to, że rodzice mają ograniczone możliwości dysponowania środkami z inwestycji (mogą dysponować ograniczonymi kwotami). Pieniądze dziecka są chronione do jego pełnoletności.

Program Systematycznego Oszczędzania

To może być wyjątkowo trafiony prezent dla twojej pociechy. Ten nowoczesny sposób gromadzenia oszczędności również cieszy się coraz większą popularnością. Polega na systematycznym dokonywaniu wpłat na fundusz założony dla dziecka. W ramach oferty funduszy znajdziesz propozycje programów oszczędnościowych specjalnie dedykowanych dzieciom. Często proponują one duże zniżki przy opłatach manipulacyjnych. To ważne, ponieważ więcej ulokowanych pieniędzy będzie pracować na dziecko i jego przyszłość. Inwestując miesięcznie stosunkowo niewielkie kwoty (minimum 50 zł w przypadku programu dla dzieci), możesz zgromadzić znaczne środki na realizację marzeń twojej pociechy.

Takie podejście ma jeszcze inną dodatkową zaletę - nauczy dziecko gospodarności. Gra jest warta świeczki. Po latach systematycznego oszczędzania będzie miało ono szanse nawet na... zostanie milionerem!

UWAGA!

Prawdopodobieństwo uzyskania znacznego kapitału jest spore pod warunkiem, że wpłaty będą dokonywane regularnie

Lokata czy konto oszczędnościowe

Banki oraz instytucje finansowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują coraz więcej produktów skierowanych właśnie do najmłodszych. Oto inne pomysły na prezent finansowy dla dziecka:

Lokata bankowa - ma charakter długoterminowy, dlatego im wcześniej ją założysz, tym lepiej. Sporo instytucji daje już możliwość założenia lokaty na osobę niepełnoletnią. Na lokacie bankowej gromadzisz środki przez określony w umowie czas. Są one ulokowane na procent, zwykle 3-5 proc. w skali roku. Oprocentowanie uzależnione jest od czasu trwania lokaty, a zysk od wysokości stóp procentowych. Jeśli stopy rosną, zwiększa się też nieznacznie oprocentowanie lokat. Pamiętaj, że jeśli umowę zerwiesz wcześniej, to stracisz odsetki, czyli zysk.

Konto oszczędnościowe - można je założyć dla dziecka, które ukończyło już 13 lat. Oprocentowanie tego typu kont jest nieco niższe niż lokat bankowych. Ich dużym plusem jest swobodny dostęp do oszczędności, ponieważ możesz po nie sięgnąć w każdej chwili bez ryzyka, że stracisz odsetki. Uwaga! Często wysokość oprocentowania zależy od ilości środków zgromadzonych na rachunku. Im jest ich więcej, tym jest wyższe.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze