Artyści przeciw nienawiści

i

Autor: TRICOLORS/East News

ARTYŚCI apelują do premiera o wsparcie! Czy będzie więcej polskiej muzyki?

2020-03-21 12:00

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz inne jednostki zrzeszające twórców i artystów opublikowały dramatyczny apel w imieniu polskich autorów, artystów, wykonawców oraz osób ściśle związanych z organizacją życia kulturalnego w kraju. W obliczu epidemii koronawirusa niemal wszyscy artyści stracili swoje źródło zarobku. Rząd oferuje wsparcie dla przedsiębiorców, zasiłki dla rodziców i odroczenia podatkowe. Czy artyści i twórcy również otrzymają pomoc?

Codzienne zarobki polskich autorów i artystów wykonawców zależą przede wszystkim od ich aktywności twórczej i występów przed publicznością. Zdecydowana większość działa indywidualnie lub prowadzi własną działalność gospodarczą, a zatem nie może liczyć na żadne gwarancje stałego dochodu płynącego z jakiejkolwiek instytucji lub firmy. W obliczu epidemii koronawirusa niemal wszyscy artyści, również i ci warszawscy, stracili swoje jedyne źródło dochodu. Rząd zaoferował już wsparcie dla przedsiębiorców, zasiłki dla rodziców i różnego rodzaju odroczenia czynszowe lub podatkowe. Czy artyści i twórcy również otrzymają pomoc?

ZOBACZ TEŻ: KORONAWIRUS. Kwarantanna na... stadionie

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz inne jednostki zrzeszające twórców i artystów opublikowały dramatyczny apel w imieniu polskich artystów i osób związanych z polską kulturą.

- Apelujemy do Premiera o pomoc dla twórców. Prosimy o zrozumienie kryzysowej sytuacji, w której znaleźli się twórcy i artyści wykonawcy. Prosimy o realne wsparcie dla ludzi kultury – napisało stowarzyszenie ZAiKS w swoim apelu. - Zwracamy się z apelem o zrozumienie i wsparcie tych, którzy nagle i nieoczekiwanie dowiedzieli się, że wydarzenia artystyczne z ich udziałem nie odbędą się – zamknięte zostają sale koncertowe, domy kultury, teatry, kina, muzea, wystawy, odwoływane są wszelkie imprezy kulturalne – dodają i jednocześnie podkreślają, że w pełni rozumieją decyzję o odwołaniu wszelkiego rodzaju imprez masowych i wydarzeń kulturalnych.

ZOBACZ TEŻ: Armagedon w aptekach! Za lek przeciwwirusowy 140 zł!

Czy myjesz ręce dokładnie? Ten film Cię uświadomi

Jednocześnie stowarzyszenia te apelują o rozważenie i uwzględnienie postulatów instytucjonalnego wsparcia ze strony Państwa. Proponują oni rozwiązania, które dotyczą między innymi:

– jednorazowego lub ratalnego wsparcia finansowego dla autorów i artystów wykonawców, którzy w wyniku odwołania wydarzeń z ich udziałem stracili źródło utrzymania,

– uruchomienia dodatkowego funduszu na rekompensaty dla twórców i artystów za wydarzenia artystyczne odwołane w wyniku działań prewencyjnych w obliczu epidemii,

ZOBACZ TEŻ: Zmiany w ruchu na Woli: Otwarte skrzyżowanie Górczewskiej i Płockiej. Nowa organizacja ruchu! [MAPA]

– skierowania do nadawców i rozgłośni publicznych wniosku o jak najczęstszą emisję polskiej muzyki, literatury, dramaturgii, filmów celem choć minimalnego wyrównania strat wynikłych z odwołania koncertów i wydarzeń kulturalnych,

– rozważenia odstąpienia od egzekucji podatku dochodowego od osób fizycznych od tzw. tantiem wypłacanych autorom i artystom wykonawcom przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, przez uzgodniony okres.

ZOBACZ TEŻ: UWAGA! Przez KORONAWIRUSA NIE DOJEDZIESZ na lotnisko!

Czy rząd wysłucha i odniesie się w jakiś sposób do apelu? Czy jeśli się uda, oznacza to, że w radiostacjach oraz w telewizji usłyszymy i zobaczymy więcej polskich produkcji? Czy to pomoże artystom w dobie ogromnego kryzysu branży kulturalno-artystycznej? Pełną treść apelu można przeczytać poniżej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE