Jerzy Skolimowski

i

Autor: AKPA/Niemiec Jerzy Skolimowski

Duże wyróżnienie

Jerzy Skolimowski z szansą na Oscara 2023! Ogromny sukces filmu "IO"

2022-12-22 8:29

Jerzy Skolimowski (84 l.) ma bez wątpienia powody do radości. Dzieło Polaka znalazło się na skróconej liście produkcji, które mają szansę zdobyć statuetkę! Dzieło "IO" walczy o nominację w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy".

Oscary 2023 zbliżają się wielkimi krokami. Jak co roku, twórcy filmów z niecierpliwością wyczekują na informacje, czy to ich dzieła znają się wśród najlepszych produkcji wybranych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. W środę, 21 grudnia, organizacja opublikowała tzw. short listy produkcji, z których zostaną wyłonione tytuły ubiegające się o Oscara, czyli najważniejsze wyróżnienie w świecie filmu.

Polak walczy o Oscara 2023! Z kim się mierzy?

W kategorii "Najlepszy film międzynarodowy" znalazło się 15 wyjątkowych produkcji. Obok dzieła Jerzego Skolimowskiego, czyli filmu "IO" znalazły się m.in. koreańska produkcja "Podejrzana", meksykańskie "Bardo", niemieckie "Na zachodzie bez zmian". Szanse polskiego reżysera oceniane są bardzo wysoko. Jego film został już doceniony na festiwalu w Cannes, a także za wyjątkowy uznali go: Koło Krytyków z Nowego Jorku, gdzie otrzymał Best International Award czy Francuzi z Cahiers du Cinema.

W ubiegłym roku o statuetkę w kategorii "Najlepszy film krótkometrażowy" walczył film "Sukienka" Tadeusza Łysiaka. Niestety, Polacy nie wygrali.

O czym jest film "IO"?

Jak dowiadujemy się z opisu festiwalowego, "IO" to film ukazywany z perspektywy osła. "Świat wydaje się tajemniczą zagadką. IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności".

Sonda
Czy Oscary są dla Ciebie ważne?