Żona Zbigniewa Zapasiewicza nie żyje. Aktor zakochał się w studentce

2022-01-15 13:52
Krystyna Maciejewska
Autor: Zygmunt Januszewski/TVP/EAST NEWS

Zmarła znakomita aktorka Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska (+89 l.). Aktorka teatralna od lat związana była z Teatrem Dramatycznym i właśnie tam poznała swojego przyszłego męża Zbigniewa Zapasiewicza (+74 l.). Jak zapamiętają ją przyjaciele? Zdradzają, że to była prawdziwa, studencka miłość!

Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska była aktorką, która wcieliła się m.in. w rolę sprzedawczyni z „Czterdziestolatka”. Informacje o jej śmierci podały serwisy filmpolski.pl i e-teatr.pl Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska urodziła się 2 października 1933 r. w Inowrocławiu, zmarła zaś niedawno w Warszawie. Miała 88 lat. Była pierwszą żoną aktora Zbigniewa Zapasiewicza.

Zagrała również w serialach fabularnych: „Rzeka kłamstw” czy „Dom”. Świat zapamiętał ją również jako żonę wybitnego aktora Zbigniewa Zapasiewicza. Para poznała się w drugiej połowie lat 60. w Teatrze Dramatycznym. Na samym początku ich znajomości aktor nie mógł oderwać wzroku od nowo poznanej przyjaciółki. Ona również obdarzyła go głębokim uczuciem. Upojeni chwilą zauroczenia, dość spontanicznie podjęli decyzję o małżeństwie. Po czasie, w ich związku pojawiło się coraz więcej konfliktów, co doprowadziło do ich rozstania. Szybki ślub skończył się rozwodem. „To nie był udany związek” – podał informator gazety „Na Żywo”. Choć przyjaciele pary, po latach wspominają, że łączyła ich wielka, studencka miłość.

Krystyna Zapasiewicz przez lata uwielbiała czytać "Gazetę Wyborczą", dlatego też, gdy już nie była wstanie sama wyjść do kiosku i ją kupić, odwiedzały ją zaprzyjaźnione z redakcją przyjaciółki.

„Od jakiegoś czasu czuła się słabiej, więc przynosiłam jej codziennie papierową prenumeratę z kiosku. I to ona uratowała jej życie, kiedy straciła przytomność. Z sąsiadami wiedzieliśmy, że nigdy nie zostawi "Wyborczej" na wycieraczce, więc kiedy zobaczyliśmy dwa egzemplarze, zadzwoniliśmy po pogotowie” – czytamy na stronie "Gazety Wyborczej".

Na drzwiach miała naklejki WOŚP, KOD, Unii Europejskiej i żonkila z rocznicy powstania w getcie warszawskim. Bezbłędnie punktowała działania obecnej władzy, ale potrafiła też sporo wytknąć Adamowi Michnikowi i feministkom. Nie brała jeńców. Była też szczera i się nie patyczkowała. Kiedy sąsiad pytał ją, jak się ma, odpowiadała, że "do dupy". Mnie z kolei uparcie powtarzała, że nie życzy sobie traktowania jak "niedołężną staruszkę", bo niezwykła sprawność intelektu nie akceptowała, że ciało może za nią nie nadążać. Z pokorą jednak znosiła pytania o jej znanego męża Zbigniewa Zapasiewicza, chociaż była pierwszą z trzech jego żon i nie lubiła pozostawać w jego cieniu - czytamy.

Dodajmy, że Zbigniew Zapasiewicz był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Urodził się 13 września 1934roku w Warszawie, zmarł 14 lipca 2009 roku, również w Warszawie. Był utalentowanym polskim aktorem, reżyserem, pedagogiem. W 1956 r. ukończył warszawską PWST. W tym samym roku debiutował rolą Galois w "Ostatniej nocy" wg L. Infelda w Teatrze Młodej Warszawy, gdzie grał do 1959 r. Grał również na scenach teatrów: Współczesnego, Dramatycznego, Powszechnego. Na ekranie zadebiutował w 1963 r. Wystąpił między innymi w filmach Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Zaorskiego i wielu innych. Od 1987 roku był profesorem w PWST w Warszawie.

Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska nie żyje
Autor: Kadr "Czterdziestolatek" Krystyna Zapasiewicz-Maciejewska nie żyje
Sonda
Znałeś/łaś postać Krystyny Zapasiewicz-Maciejewskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE