Ekspert ostrzega: Podwyżki energii są nieuniknione! [NASZ WYWIAD]

Dr Jan Rączka
Autor: Własne Dr Jan Rączka/ Forum Energii

Pakiet praw do jednej megawatogodziny podrożał w ciągu roku z 22 zł do 41 zł. To skokowa zmiana. Nie ma możliwości, by nie było w związku z tym podwyżek cen - powiedział Super Expressowi ekspert, dr Jan Rączka z Forum Energii. 

- „Super Express”: - Czy ceny energii elektrycznej wzrosną w najbliższym czasie?
- Dr Jan Rączka: - Tak.
- Tak po prostu? Bez nadziei na to, że jednak pozostaną niezmienione? Dlaczego te stawki opłat za prąd muszą wzrosnąć?
- Przede wszystkim dlatego, że wzrosły ceny hurtowe. To nie jest jakaś fanaberia przedsiębiorstw energetycznych, czy tego lub innego polityka.
- Wobec tego, co jest przyczyną wzrostu cen hurtowych?
- Nastąpił wzrost cen uprawnień do emisji CO2 oraz cen węgla kamiennego. Mamy także małą konkurencję na rynku energii. Od jakiegoś czasu obserwujemy na rynku hurtowym wzrost cen o 60 proc. A to sporo.
- Gdyby nie polityka Unii Europejskiej i brak polityki uprawnień dotyczących emisji CO2, nie byłoby problemu?
- Oczywiście, że nie, o czym świadczy choćby wzrost cen węgla kamiennego. Dzięki UE możemy importować tanią energię z północnej Europy, co łagodzi wzrost cen. Z drugiej strony koszt uprawnień do emisji CO2 i praw majątkowych jest związany z realizacją celów unijnych w zakresie ochrony klimatu i odnawialnych źródeł energii.
- Jakie prawa majątkowe ma Pan na myśli?
- Różnego rodzaju certyfikaty, które są przychodem operatorów instalacji wytwarzających energię w sposób przyjazny dla środowiska. Najbardziej znane są tzw. „zielone certyfikaty” za energię ze źródeł odnawialnych. One kosztują znacznie więcej i zmieniło się to na przestrzeni roku.
- Ile kosztuje taki pakiet praw po podwyżce?
- Pakiet praw do jednej megawatogodziny podrożał w ciągu roku z 22 zł do 41 zł. To skokowa zmiana. Nie ma możliwości, by nie było w związku z tym podwyżek cen.
- Jak przełoży się to na ceny detaliczne dla odbiorców?
- To widać już po rozstrzygnięciach przetargów publicznych. W Polsce działa bardzo dużo grup zakupowych organizowanych przez samorządy oraz inne podmioty. To właśnie one zamawiają bardzo duże wolumeny energii. W związku z tym zwykle dostawały bardzo dobre ceny.
- Bardzo dobre, czyli jakie?
- W zeszłym roku ceny utrzymywały się na poziomie 205-215 zł za jedną megawatogodzinę. Obecnie ceny kształtują się w przedziale 310-340 zł.
- To wzrost na poziomie 60 proc.
- Owszem. Obecnie typowa regulowana cena dla gospodarstwa domowego wynosi około 250 zł za megawatogodzinę.
- Jak to będzie wyglądało po tym, kiedy wdrożone zostaną 30 proc. podwyżki, o których cały czas się spekuluje?
- Wówczas do ceny 250 zł musielibyśmy doliczyć 75 zł co da 325 zł i mieści się w przedziale, o którym mówiłem wcześniej, czyli 310-340 zł. A nawet jest pośrodku.
-Rząd stara się wymyślić coś, co pozwoli na powstrzymanie tych podwyżek. Uda im się?
- W mojej opinii podwyżki są nieuniknione. Cena detaliczna dla gospodarstw domowych w kwocie 325 zł odzwierciedla, niestety, realia rynkowe. Natomiast powstaje pytanie, czy ten rynek został właściwie ukształtowany przez naszych decydentów. I czy rząd pewnymi działaniami nie zakłócił mechanizmów rynkowych.
- Jakimi działaniami?
- Z jednej strony obserwujemy konsolidację sektora wydobywczego, kopalni węgla. Powstanie bardzo mocnego podmiotu PPG. Nie ma możliwości, żeby taki podmiot nie wpłynął na to, że ceny węgla wzrosły. Obserwujemy także konsolidację w sektorze wytwarzania energii elektrycznej. PGE przejęło dużą elektrownię Rybnik oraz szereg elektrociepłowni od koncernu EDF. Z kolei Enea przejęła dużą elektrownię systemową Połaniec od koncernu Engie. Widać wzrastająca siłę przetargową tych twórców. Z moich analiz wynika, że marża brutto na kosztach zmiennych elektrowni wzrosła w ciągu ostatniego roku. Bardzo dobrze to widać w cenach hurtowych. Niestety to wszystko także wpłynie na to, że prąd będzie droższy.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze