Igor Zalewski o przyszłości Morawieckiego: Siła słabości

2021-02-01 7:00
Igor Zalewski
Autor: Super Express

W ostatnim czasie media po raz kolejny huczały od plotek na temat dymisji Mateusza Morawickiego. Po raz kolejny sprawa rozeszła się po kościach i Morawicki został na swoim stanowisku. I pozostanie długo, bo to co postrzegane jest jako jego największa słabość, jest jego największą siłą.

Wrogów w obozie Zjednoczonej Prawicy premier ma zastraszająco wielu. Przeciwnicy wytykają mu wiele rzeczy, ale przede wszystkim wciąż traktują go jako ciało obce w PiS. Razi ich, że na czele rządu stoi człowiek, który ma tak słabą pozycję w partii rządzącej. Faktycznie – Morawiecki nie ma w PiS własnego zaplecza. Nie ma własnych ludzi, własnego środowiska czy frakcji. Ma niewielu sojuszników, a jego najbliżsi ludzie to najczęściej osoby spoza partii.

I to jest właśnie jego największa zaleta. Z punktu widzenia Jarosława Kaczyńskiego, oczywiście. Morawiecki jest dla prezesa PiS idealnym aktorem do roli, jaką dla niego napisał. Nie buduje własnego zaplecza w partii. Jeśli miał kiedyś takie ambicje, to szybko się ich wyzbył, dostrzegłszy że Kaczyński krzywo na to patrzy. Partia to od zawsze poletko prezesa, który nieufnie patrzy na każdego, kto w tej partii cieszy się popularnością. Morawiecki się nie cieszy. I dlatego jest idealnym premierem.To prawda, że Morawiecki „wisi” jedynie na Kaczyńskim. Ale dla prezesa PiS to właśnie bardzo komfortowa sytuacja. Zaś Morawiecki już do tego przywykł. Nie trwoni energii i czasu na politykę partyjną, w której zresztą nie czuje się zbyt pewnie, lecz pielęgnuje najważniejsze dla siebie relacje z Kaczyńskim, bez problemu wchodząc w rolę ucznia mistrza.

Zatem kiedy wrogowie Morawieckiego szepczą do ucha prezesa o tym, że premier jest słabo związany z partią i obsadza stanowiska ludźmi spoza niej, to tak naprawdę go wzmacniają.

A swoją drogą dziwne, że liczący się politycy prawicy tak słabo znają Kaczyńskiego.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze