Kim jest Piotr Wawrzyk, którego Sejm powołał na Rzecznika Praw Obywatelskich?

2021-01-21 20:40 PAP zpl
Piotr Wawrzyk
Autor: Anna Abako Dr Piotr Wawrzyk

Sejm powołał na Rzecznika Praw Obywatelskich Piotra Wawrzyka, sekretarza stanu w MSZ oraz posła. Ten wybór musi być jeszcze zaakceptowany przez Senat. Co wiemy więcej o Piotrze Wawrzyku?

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Wybór ten, zgodnie z przepisami, musi jeszcze zaakceptować Senat. Za kandydaturą Wawrzyka głosowało 233 posłów (przy wymaganej większości bezwzględnej 227), przeciw było 219, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Czwartkowe głosowanie w Sejmie było już trzecią próbą wyboru nowego RPO. Posłowie głosowali tym razem nad trzema kandydaturami - wysuniętym przez PSL i Konfederację Robertem Gwiazdowskim, zgłoszoną przez KO i Lewicę mec. Zuzanną Rudzińską-Bluszcz oraz zgłoszonym przez PiS wiceministrem spraw zagranicznych Piotrem Wawrzykiem.

Piotr Wawrzyk, urodził się w 1967 roku w Kielcach, ukończył stosunki międzynarodowe oraz prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W wyborach do Sejmu w 2019 roku uzyskał mandat posła. Pracę w parlamencie łączy z pracą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie jest sekretarzem stanu. - Zobaczymy, jak zachowają się senatorowie. Mamy nadzieję, że uda się uzyskać większość - mówił jakiś czas temu w Radiu Wnet Ryszard Terlecki. Jak zauważył, Wawrzyk to "poseł, ale można powiedzieć, że mało polityczny, bardziej sprawny urzędnik i prawnik". Przypomnijmy, że do  tej pory Rzecznikiem Praw Obywatelskich był Adam Bodnar, którego kadencja minęła we wrześniu 2020 roku, jednak ze względu na to, że parlamentowi nie udało się wyłonić jego następcy, dalej pełnił swoją funkcję. Zgodnie z prawem, kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich trwa pięć lat.

Sedno Sprawy - Piotr Wawrzyk
Najnowsze
KOMENTARZE