Kiedy koniec epidemii? Fatalne informacje, ekspert nie ma wątpliwości
![Rok od pandemii w Podlaskiem. Jak koronawirus zmienił nasze życie? [RAPORT]](http://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-QvkG-FYpU-n2tG_rok-od-pandemii-w-podlaskiem-jak-koronawirus-zmienil-nasze-zycie-raport-664x442-nocrop.jpg)
Koronawirus po raz pierwszy pojawił się u polskiego pacjenta zero równo rok temu – 4 marca 2020 roku. Od tamtej pory życie Polaków diametralnie się zmieniło, a społeczeństwo musiało przyzwyczaić do życia w lockdownie. Wiele osób miało nadzieję, że pandemię szybko da się pokonać, a życie wróci do normy. Słowa eksperta po roku napawają jednak grozą.
Koronawirus dał w kość nie tylko przedsiębiorcom, którzy desperacko usiłują utrzymać swoje biznesy, ale tez zwykłym ludziom. Nauka zdalna, homeoffice, pozamykane obiekty użyteczności publicznej męczą już chyba każdego, a powrót do normalności jest niezwykle wyczekiwany.
Gdy pandemia dopiero się rozpoczynała wiele osób z niecierpliwością wyczekiwało pierwszych szczepionek. Uważano, że gdy w końcu się pojawią, koniec epidemii szybko nastąpi, a życie wróci do normy. Niestety, rzeczywistość wygląda inaczej.
Nie przegap: Psycholog pomoże w sprawie z Szydło! Zagmatwana sytuacja, nie obejdzie się bez interwencji
Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, dr Paweł Grzesiowski, podzielił się swoją wiedzą i przewidywaniami co do końca epidemii. Nie przekazał optymistycznych informacji.
- Moim zdaniem te doświadczenia, które przeżyliśmy, wskazują na to, że epidemia nie wygaśnie, a przynajmniej nie wygaśnie szybko. Będzie to proces biologiczny, który będzie trwał dlatego, że wirus się zmienia – powiedział w rozmowie z dziennikarzem TVN-u.
Doktor zwrócił tez uwagę, że szczepionki nie zabijają wirusa, dlatego równie ważnym zadaniem jest teraz znalezienie odpowiedniego leku na Covid-19.
- Szczepionki są ważnym elementem walki z pandemią, bo nie umieramy i nie idziemy do szpitala jeśli się zaszczepimy, ale to nie zatrzyma wirusa. Szczepionka nie zabija wirusa więc potrzebujemy skutecznych leków […] Ja bym bardzo skupił się na uzyskaniu skutecznego leku przeciwwirusowego, bo my bez tego leku nie damy rady – mówił.
To fatalne informacje dla wszystkich, którzy mieli nadzieję, że dzięki szczepionkom epidemia zakończy się szybciej. Wirus cały czas się zmienia, dlatego trzeba być przygotowanym na znoszenie obostrzeń jeszcze przez jakiś czas.