Koronawirus w Polsce? Minister mówi, jak sytuacja wygląda NAPRAWDĘ

2020-02-27 14:49 ABR
Łukasz Szumowski
Autor: Rafal Oleksiewicz/REPORTER Łukasz Szumowski

Kiedy jeden z trzech badanych genów wskazuje na obecność nowego koronawirusa, badanie jest potwierdzane – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia, Łukasz Szumowski. – Nie było dotąd potwierdzonego badania. Nie było więc dotąd w Polsce żadnego potwierdzonego przypadku wystąpienia koronawirusa w Polsce – zapewnił.

Aktualna informacja: w Polsce jest 47 hospitalizowanych osób z podejrzeniem koronawirusa. 55 osób objęto kwarantanną domową, a 1570 osób jest monitorowanych przez służby sanitarno-epidemiologiczne.

– Nie było dotąd potwierdzonego przypadku wystąpienia koronawirusa – zapewnił przed chwilą minister Szumowski na konferencji prasowej w kancelarii premiera. Na pytanie dziennikarza „SE” o to, czy nie było pozytywnych wyników badań u leżących w szpitalach pacjentów, Szumowski przyznał, że były tylko pozytywne wyniki pierwszych próbek. W przypadku koronawirusa sprawdza się trzy geny. Jeśli jeden wskazuje na obecność choroby, sprawdza się następne. Kolejne, przeprowadzone badania wykluczyły groźnego wirusa u pacjentów.

– Jeśli pojawi się w Polsce koronawirus, taką informację niezwłocznie przekażemy – twierdzi Szumowski, który zaapelował do mediów o racjonalne podejście do tematu, w tym o niepublikowanie niesprawdzonych informacji o zakażonych wirusem.

Resort zdrowia przygotował klip z informacjami o koronawirusie, który będzie udostępniany w mediach społecznościowych. W planach są kolejne informacje z radami dla Polaków i instytucji publicznych.

Najnowsze