Minister zdrowia wygadał się na antenie! Chodzi o tegoroczne wakacje, są powody do obaw?

2021-06-09 12:40
Adam Niedzielski
Autor: K. MAJ/KPRM Adam Niedzielski

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Już niebawem dzieci zakończą naukę w szkole, a sezon urlopowy rozpocznie się na dobre. Choć pandemia nadal trwa, a koronawirus nadal stwarza realne zagrożenie, na razie Polacy mogą cieszyć się o wiele większą swobodą. Obecnie można spędzić noc w hotelu czy odwiedzić lokale gastronomiczne. Czy tak będzie przez całe wakacje? Minister zdrowia, Adam Niedzielski, wygadał się na antenie w sprawie sytuacji epidemicznej w Polsce.

Wakacje upłyną nam pod znakiem obostrzeń? O wszystkim przekonamy się już jutro. Adam Niedzielski powiedział w TVP Info, że właśnie wtedy zostanie przedstawiony plan na cały okres wakacyjny. - Prawdopodobnie jutro bądź w piątek razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim przedstawimy pakiet rozwiązań, który będzie dotyczył całego okresu wakacji, by pokazać dłuższą perspektywę i dać Polakom zaplanowania wakacji. Proszę o odrobinę cierpliwości. Jutro razem z panem premierem będziemy komunikowali te informacje – przekazał. Minister zdrowia uważa też, że dotychczasowa strategii rządu dotycząca luzowania obostrzeń dobrze się sprawdza. - Widać, że zmiana skali jest ogromna. Ale to też pokazuje, że nasz proces luzowania obostrzeń jest rozsądny. Krok po kroku obserwowanie efektów i podejmowanie dalszych decyzji musi być robione w spokojnej atmosferze – stwierdził w wywiadzie dla TVP.

Wakacje w cieniu pandemii

Jest szansa, że tegoroczne wakacje będą spokojniejsze od poprzednich. Adam Niedzielski zwrócił uwagę na niską liczbę zakażeń. - Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną, ponieważ jeden z podstawowych parametrów obserwowanych w toku pandemii, czyli liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców, zredukowany został do jednego przypadku w skali kraju na 100 tys. To dosyć symboliczne – ocenił.

Nadal trzeba jednak pamiętać, że obowiązują pewne ograniczenia, jak obowiązek noszenia maseczek wewnątrz pomieszczeń lub gdy nie jest zachowany dystans społeczny na zewnątrz. Mimo mniejszej liczby zakazów i nakazów, nie można zapominać, że pandemia jeszcze się nie skończyła.

Jak spędzić wakacje w mieście w czasie pandemii?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE