Najtańsza wódka za 32 złote. Minimalne ceny na alkohol w Polsce

2015-04-21 12:15

Miłośnicy wódki i piwa mają powód do zmartwień. Wygląda na to, że na ich ukochane alkohole zostaną wprowadzone, minimalne ceny. Takie rozwiązanie zostało wpisane do Narodowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie najtańsze pół litra w kraju nad Wisłą będzie kosztowało 32 złote a najtańsza butelka piwa aż 4 złote. Polacy róbcie zapasy!!!

Do tej pory nie było jeszcze tak źle. Przyzwoitej jakości pół litra można w Polsce kupić za 23 - 25 złotych. Smaczne i orzeźwiające piwo to wydatek około 2,5 złotego. No ale oczywiście politycy znaleźli sposób aby to zepsuć. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" rozważana jest możliwość wprowadzenia w Polsce minimalnej ceny na alkohol. Myli się ten kto myśli, że odgórnie politycy chcą wprowadzić ceny minimalne niższe o tych obowiązujących. Wprost przeciwnie – będzie drożej! Jak podaje DGP minimalna urzędowa cena za pół litra wódki będzie ustanowiona na poziomie 32 złotych a za pół litra najtańszego piwa trzeba będzie zapłacić aż 4 złote.

Wprowadzenie sztywnych minimalnych cen za alkohol to część unijnej strategii antyalkoholowej. Sprawa jest obecnie dyskutowana w gronie ministrów zdrowia krajów UE na spotkaniu w Rydze. Mamy nadzieję, że minister Bartosz Arłukowicz będzie stawiał zacięty opór tym wymierzonym w polskich obywateli pomysłom. Tyle tylko, że szanse są na to niewielkie. Wystarczy wczytać się w wypowiedzi jednego z zastępców Arłukowicza.

- Polityka cenowa to jeden z najskuteczniejszych elementów walki z alkoholizmem (…) - mówi DGP Igor Radziwiłł Winnicki wiceminister zdrowia.

Jeżeli pomysł wprowadzenia sztywnych minimalnych cen na wódkę i piwo wejdzie w życie, ceny mogą podskoczyć już od 2016 roku. Warto się więc do tego odpowiednio przygotować, planując wesele lub chrzciny można rozważyć wcześniejszy zakup alkoholu. Na kilku kartonach wyjdzie sporo taniej. A mocy przecież wódeczka przez rok nie straci.

Zobacz też: Polacy pokochali cydr

Przeczytaj: Seks i alkohol źródłem szczęścia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE