Bez Biedronia nie pokonają PiS! Nowy sondaż dla „SE” nie pozostawia złudzeń Koalicji Europejskiej

2019-03-01 15:35
Grzegorz Schetyna na konwencji PO
Autor: You Tube Grzegorz Schetyna na konwencji PO

Wybory za niecałe trzy miesiące, trwają ostatnie szlify partyjnych list do Parlamentu Europejskiego. Przed tygodniem PSL dołączyło do Koalicji Europejskiej, tworzonej przez PO, Nowoczesną i SLD, PiS zaś przedstawił tak zwaną piątkę Kaczyńskiego. Obóz władzy ma wciąż stałą pozycję, zaś koalicja w obecnym kształcie nadal nie jest w stanie go pokonać bez udziału Wiosny. Pokazuje to najnowszy sondaż Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”.

To pierwszy sondaż przeprowadzony po ubiegłotygodniowej konwencji PiS oraz podpisaniu koalicyjnej deklaracji opozycji. Mimo dołączenia PSL do KE, zwycięstwo nad obozem Jarosława Kaczyńskiego (70 l.) to wciąż daleka perspektywa. Zdaniem ekspertów, na przeszkodzie stoi… Wiosna. Krótko mówiąc, bez Roberta Biedronia (43 l.), Koalicja nie ma szans na pokonanie PiS.

Prawo i Sprawiedliwość - 38%

Koalicja Europejska - 32%

Wiosna - 12%

Kukiz'15 - 8%

Koalicja Propolska - 4%

Razem - 3%

Polska Fair Play - 2%

Ruch Prawdziwa Europa - 1%

- To nie ulega najmniejszej wątpliwości. Nawet jeśli wynik Biedronia byłby niższy, w dalszym ciągu byłyby to głosy odebrane Koalicji Europejskiej, a precyzyjniej mówiąc – PO jako partii. Problem ma tu głębsze podłoże, bo partia Biedronia podbiera elektorat nie wyborcom z dalekich obrzeży koalicji, tylko z samego centrum, tych najbardziej liberalnych i w tym sensie staje się jednym z głównych gwarantów przewagi PiS. Ta partia wciąż cieszy się poparciem na poziomie wyborów parlamentarnych z 2015 roku

– uważa politolog prof. Rafał Chwedoruk (50 l.). Uważa on, że sytuacja może się przełożyć nie tylko na majowe wybory, ale i jesienne – parlamentarne.

Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster w dniach 28 lutego – 1 marca na próbie 1058 dorosłych Polaków.

Kupuj taniej produkty RTV i AGD! Nie przegap atrakcyjnych promocji na MediaMarkt rabaty.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE