Nowy sondaż prezydencki. Ależ by się działo! Minimalne zwycięstwo

2020-07-08 19:38
Duda, Trzaskowski
Autor: KPRM/Twitter

Już za 4 dni druga tura wyborów prezydenckich 2020, w której zmierzą się walczący o reelekcję Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Portalsamorzadowy.pl zlecił pracowni Kantar przeprowadzenie sondażu, który wskaże przyszłego prezydenta Polski. Uzyskane wyniki wskazują, że nową głową państwa zostanie Rafał Trzaskowski, choć jego zwycięstwo będzie naprawdę minimalne!

Wybory prezydenckie 2020. W sondażu prezydenckim respondenci wskazali, że w drugiej turze wyborów prezydenckich większym poparciem będzie się cieszył Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej może liczyć na 45 proc. poparcia wśród osób, które zamierzają wziąć udział w wyborach. Warto jednak nadmienić, że jego przewaga nad Andrzejem Dudą jest naprawdę minimalna, gdyż wynosi... zaledwie jeden punkt procentowy. Andrzeja Dudę wskazało 44 proc. uczestników badania. Przy takiej różnicy ogromne znaczenie ma więc również 11 proc. ankietowanych, którzy przyznali, że nie wiedzą jeszcze, na kogo oddadzą swój głos.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Komu ufają, a komu nie ufają Polacy? Zaskakujący sondaż!

Według sondażu łącznie 81 proc. respondentów zadeklarowało udział w wyborach. 53 proc. z nich jest tego pewnych, natomiast 28 proc. jest raczej skłonnych wziąć udział w głosowaniu.

Wybory 2020: Jak oddać ważny głos w II turze?

13 proc. badanych osób jest niezainteresowanych udziałem w wyborach prezydenckich, 6 proc. respondentów zdecydowanie nie jest zainteresowanych oraz 7 proc. raczej nie weźmie udziału w głosowaniu. Ponadto 6 proc. społeczeństwa wciąż nie wie, czy weźmie udział w niedzielnych wyborach prezydenckich.

Rozwiąż nasz test i sprawdź, do którego z kandydatów ci bliżej:

QUIZ. Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Sprawdź, do którego z kandydatów ci bliżej

Pytanie 1 z 15
Wiek emerytalny

Portal informuje, że sondaż przeprowadzono w dniach 3-8 lipca br. na próbie reprezentatywnej 978 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje prezydenckie badano w grupie 789 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach. Techniką, za pomocą której przeprowadzono badanie, były wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE