Wybory 2019. Czy PiS weźmie do koalicji Konfederację?! WIDEO

2019-10-13 22:44 KB
	Wybory 2019, reakcje sztabów na wyniki
Autor: EAST NEWS Wybory 2019, reakcje sztabów na wyniki

43,6 proc. - z takim poparciem według pierwszych sondażowych wyników - Prawo i Sprawiedliwość wygrywa drugie z rzędu wybory parlamentarne. Zgodnie z szacunkami partia rządząca może liczyć na 239 mandatów. Koalicja Europejska zdobywa 27,4 proc. głosów (130 mandatów), a Lewica 11,9 proc (43 mandaty). Według exit poll IPSOS do Sejmu wchodzą jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 9,6 proc. (34 mandaty) oraz Konfederacja z 6,4 proc. poparcia (13 mandatów). Na wybory poszło aż 61,6 uprawnionych do głosowania. To o 11 punktów procentowych więcej niż cztery lata temu.

Według oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej z godziny 17 najwyższą frekwencję - 54,86 proc. - zanotowano w okręgu wyborczym nr 19, czyli w Warszawie, drugą co do wysokości frekwencję w okręgu nr 39 – w Poznaniu, gdzie wyniosła ona 52,36 proc. Na trzecim miejscu znalazł się okręg 20 - Warszawa II - z frekwencją 51,76 proc.

WIDEO: Zobacz komentarz dziennikarzy Super Expressu do wyników wyborów: 

- Mamy zwycięstwo. I bardzo się z tego cieszymy (...) Mimo potężnego frontu, zdołaliśmy wygrać i wszystko wskazuje na to, że to się utrzyma. A jeśli się utrzyma, to będzie trwała dobra zmiana - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński (70 l.), komentując pierwsze wyniki wyborów. - Kończymy pewien etap, zaczynamy nowy, wcale nie łatwiejszy - podkreślał Kaczyński podczas wieczoru wyborczego PiS w siedzibie partii przy ulicy Nowogrodzkiej.

- Chcę przekazać tym wszystkim, którzy marzyli o wielkim zwycięstwie i dominacji: nie będzie Budapesztu w Warszawie - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Grzegorz Schetyna (56 l.) i dodawał, że kampania wyborcza nie była „równą walką”. - Tu nie było zasad. Nie mieliśmy poczucia, że przeciwnik stosuje uczciwe metody. Powtarzam, będziemy pracować, żeby jednoczyć opozycję, żeby współpracować w Sejmie i Senacie.

Powody do radości mają pozostałe trzy partie. Do Sejmu, po czterech latach, wraca Lewica. - Wracamy tam, gdzie zawsze było nasze miejsce, do świątyni demokracji – cieszył się Robert Biedroń (43 l.). Zaskakująco dobry wynik zanotowały także PSL-Koalicja Polska. - Jest to wielki mandat zaufania od naszych Rodaków dla racjonalnego centrum - dla "Koalicji Polskiej". Dla Polski braterskiej - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz (38 l.). Wybuch radości można było obserwować także w sztabie Konfederacji, która według przedwyborczych sondaży balansowała na progu wyborczym. - Graliśmy jako jedna drużyna, szło nam wspaniale i mam nadzieję, że te wyniki to potwierdzą – cieszył się Janusz Korwin-Mikke (77 l.).

Najnowsze